UNESCO izni sadece direk içindiOtel inşaatı Sultanahmet'te Bizans Sarayı kalıntılarının üzerinde devam ediyor.

Tarihte inşaat skandalı

Bizans ve Osmanlı saraylarının iç içe geçtiği Sultanahmet'te, Four Seasons Oteli'nin inşaat çalışması UNESCO'nun da hedefinde. İstanbul'u 'Dünya Kültür Mirası Listesi'nden çıkarmayı düşünen UNESCO, bölgeye sadece elektrik direği dikilebileceğini belirtmişti. Otele 50 oda ekleyecek inşaat tepkilere rağmen sürdü.

İSTANBUL - İmparatorluklar başkenti İstanbul'da, Bizans ve Osmanlı saraylarının iç içe geçtiği Sultanahmet'te, Four Seasons Oteli'nin inşaat çalışması şok etkisi yarattı. İnşaat İstanbul'u 'Dünya Kültür Mirası Listesi'nden çıkarmayı düşünen UNESCO'nun da hedefinde. UNESCO raporunda, kalıntıların olduğu yere değil inşaat yapmak, sadece elektrik direği dikilebileceğini vurgulamıştı.
Eski Sultanahmet Cezaevi Binası'ndaki 65 odalı otelin bünyesine 50 oda daha eklemek için başlattığı inşaat, tarihi cezaevi binasının yanı başında, Bizans sarayı kalıntıları üzerinde sürüyor. Ek bina, tarihi kalıntıların 2.5 metre üzerinde, çelik ayaklar üzerinde yükselecek. Otel yönetiminin 10 milyon dolarlık yatırımla desteklediği kazılarda elde edilen kalıntılarsa arkeolojik parkta sergilenecek.
Öte yandan inşaat, İstanbul'da kültürel mirasın korunmamadığını düşünen UNESCO'nun hedefindeki altı projeden biri. 2006 Nisanında İstanbul'da incelemelerde bulunan UNESCO heyetinin raporunda özetle şöyle denilmiş: "Arkeolojik kalıntılar için ayrılan alan yetersiz. Buraya yapı değil, ancak elektrik direkleri dikilebilir. Müdahalenin fizibilitesi üzerine uluslararası komite çalışmalı."
Türkiye'nin bu rapora verdiği yanıttaysa Four Seasons'ın genişletme planının önceki yıllarda onaylandığı belirtilmiş. Çalışmanın arkeolojik yapıyı koruma altına alacağını, ek binanın Arkeoloji Müzesi gözetiminde yapılacağı savunulmuş.
Öte yandan inşaat, dün de devam etti. Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ve otel yetkilileri, gazetecilerin inşaat alanına girmesine izin vermedi. Arkeoloji Müzesi yetkilileriyse konuşmaktan kaçındı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün konuyla ilgili bir soru üzerine 'Çalışmanın kurul onaylı olduğunu' hatırlattı. Topbaş "Oradaki malikler, firmalar bu onay olmadan çalışma yapmaz. Tarihi yarımadada koruma kurullarının zaten bu tip değerlendirmelerine saygılıyız" dedi.
Koruma Kurulu ise kararla bölündü. İnşaata izin veren İstanbul 1 No'lu Koruma Kurulu'nun üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, 'Kendisinin katılmadığı toplantıda alınan kararla suç işlendiğini' söylüyor. Topkapı Sarayı Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı da Sultanahmet'in katlediğildini savunuyor. İzini veren koruma kurulunun başkanı ve bazı üyeleri, şu anda görevde değil.