UNESCO'dan İstanbul'a iyi haber geldi

UNESCO'dan İstanbul'a iyi haber geldi
UNESCO'dan İstanbul'a iyi haber geldi
BM Bilim Kültür ve Eğitimi Örgütü (UNESCO), İstanbul'u Dünya Kültür Mirası Listesi'nden çıkarılması önerisini reddetti.

İSTANBUL -  İstanbul’da Sultanahmet, şehir surları, Zeyrek ve Süleymaniye mahalleleri 1985’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ancak yerel yönetimler 2006’dan bu yana UNESCO tarafından tarihi alanların doğru korunmadığı yönünde uyarılıyordu.

Haliç Metro Geçişi Köprü Projesi’nin başta Süleymaniye Camii olmak üzere tarihi yarımadanın görüntüsünü zedeleyeceği, Sultanahmet’teki Four Seasons Oteli’nin Bizans kalıntıları üzerine ek bina yapması, İstanbul’un Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini tehlikeye attı. Ve İstanbul’un Avrupa Kültür Başkent’i olduğu 2010’da, kentin ‘Tehlike Altındaki Dünya Miras Alanı Listesi’ne alınması gündeme geldi.
Tartışmalar dün Brezilya’da UNESCO Dünya Mirası Komitesinin 34. Yıllık Toplantısı’nda son buldu. İstanbul’un tarihi alanları ile ilgili gündem maddesini ele alan komite, İstanbul’un Dünya Mirası Listesi’nden listeden çıkarılıp Tehlike Altındaki Dünya Miras Alanı Listesi’ne alınmasını oybirliğiyle reddetti. Türk heyeti de komite üyelerine bir sunuş yaptı. Kararda Bizans kalıntılarına yapılan Four Seasons Oteli’nin ek inşaatının mahkeme kararıyla durdurulması memnuniyetle karşılandı. 21 ülke uzmanlarından oluşan komitenin kararı 3 Ağustos’ta nihai hale gelecek.

Ev ödevleri var!
İstanbul listeden çıkarılmadı ancak Dünya Mirası Komitesi gelecek dönem için taleplerde bulundu: Haliç Metro Geçişi Köprü Projesi’nin İstanbul’un tarihi yarımadasının görüntüsünü zedeleyip zedelemeyeceğinin tespiti için bağımsız bir etki değerlendirmesi yaptırılması... Tarihi alanlarının bütünsel biçimde korunması için hazırlanan ‘Yönetim Planı’nın bir an önce bitirilmesi... Büyük ölçekli altyapı projeleri uygulanmadan önce kültür mirası üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi... Osmanlı ahşap evlerinin bütünsel bir planla korunması... (Radikal)