UNICEF: 'Haydi Kızlar'a hız verin

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye'nin, Tacikistan'la birlikte Orta ve Doğu Avrupa'yla Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesindeki 25 ülke arasında, ilk ve...

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye'nin, Tacikistan'la birlikte Orta ve Doğu Avrupa'yla Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesindeki 25 ülke arasında, ilk ve ortaöğretimde cinsiyet eşitsizliğini gideremeyen iki ülkeden biri olduğunu açıkladı.
UNICEF'in 'İlköğretim ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği/Çocuklar İçin İlerleme' başlıklı bölgesel raporu dün Richmond Otel'de düzenlenen toplantıyla açıklandı. Raporda, "Cinsiyet eşitliği endeksleri sırasıyla 0,95 ve 0,93 olan Tacikistan ve Türkiye dışında tüm ülkeler 2005 yılı hedeflerine ulaşabilecek konumdadır" ifadeleri yer aldı.
Toplantıda konuşan UNICEF Bölge Direktörü Maria Calivis, Türkiye'nin son iki yılda 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla 113 bin kızı okullulaştırdığını, ancak halen 570 bin kızın okulsuz olduğunu belirtti. Calivis, "'Haydi Kızlar Okula' kampanyasına hız verin" dedi.