Üniformalı polis ve asker sigara içemeyecek

Sigara yasağının kapsamı genişliyor. Resmi ve özel kurumlarda, işyerlerinin kapalı alanlarında, bar, lokanta, restoran ve taksi dahil her tür taşıma aracında sigara içmeyi yasaklayan yasa teklifi...

ANKARA - Sigara yasağının kapsamı genişliyor. Resmi ve özel kurumlarda, işyerlerinin kapalı alanlarında, bar, lokanta, restoran ve taksi dahil her tür taşıma aracında sigara içmeyi yasaklayan yasa teklifi, dün TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülerek aynen benimsendi. Yasa teklifine göre polis, asker ve zabıta da üniformayla sigara içemeyecek. Tütün ürünlerini 18'inden küçüklere satanlara da altı aydan bir yıla kadar hapis verilecek.
TBMM Adalet Komisyonu, dün AKP'li Cevdet Erdöl'ün hazırladığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteklediği yasa teklifini görüştü.
Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya geçen yasama döneminde görüşülmediği için kadük kalan teklife sigara firmalarının, sigaradan zarar görenlere tazminat ödemesiyle ilgili bir maddenin de teklife eklenmesi için alt komisyon kurulmasını önerdi. Ancak CHP'li Halil Ünlütepe'nin teklifin TBMM Genel Kurulu'na indirilmemesi durumunda sigara firmalarının, milletvekilleri üzerinde baskı kurmaya çalışacağı yönündeki konuşmasının ardından, tekif aynen benimsendi. CHP'li Ali Rıza Öztürk ise halen yasak olmasına rağmen Meclis kulislerinde sigara içildiğini, milletvekillerinin kendi koydukları yasağı yine kendilerinin çiğnediğini hatırlattı. Teklifte öngörülen yeni yasaklara uymayanlara 20 YTL'den 200 bin YTL'ye kadar idari para cezaları verilebilecek.