Üniversite e-kayıtta son gün ne zaman? 2015 üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır?

Üniversite e-kayıtta son gün ne zaman? 2015 üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır?
Üniversite e-kayıtta son gün ne zaman? 2015 üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır?
Üniversite kayıtlarında online dönem başladı. 2015-2016 dönemi için devlet üniversitesi kazanan adaylar işlemlerini artık internet üzerinden halledebilecek.

Üniversite sınav sonuçlarının ardında başlayan kayıt telaşı üniversitelere e-kayıt imkanı ile bir nebze azaltıldı. Geçtiğimiz yıl pilot üniversitelerde denenen e-kayıt sistemi, bu yıl bütün devlet üniversitelerinde yapılabiliyor. 28 Temmuz’da başlayan e kayıt dönemi içinse 5 Ağustos son gün…

2015-2016 dönemi için üniversiteyi kazanan adaylar kayıt işlemlerini online olarak halledebilecek. Adaylar,  www.turkiye.gov. tr adresinde e-hizmetler bölümünde yer alan YÖK başlığı altında açılacak Üniversite e-kayıt seçeneğinden kayıt işlemlerini yapabilecek. İşte e-kayıt ile yapılması gereken işlemler:

-Kayıtlar için PTT’den e-devlet şifresi alması gereken adaylar www.turkiye.gov.tr adresinden E-hizmetler bölümünde Yüksek Öğretim Kurulu başlığı altında kazandıkları üniversiteye kayıtlarını gerçekleştirebilecek.
-Kayıtlarını tamamlayan öğrenciler kayıt belgelerini barkodlu olarak alabilecekler. Eğer çıktı alma imkanı yoksa T.C kimlik numarasını ve barkod kodunu belgenin verileceği kuruma iletmek yeterli olacaktır.
-Sistemde sorun yaşayan öğrenciler 160’ı arayarak e-devlet kapısı çağrı merkezi ile irtibata geçebilecekler.
Üniversiteye e-kayıt yaptıran adayların tekrar üniversiteye gitmesi gerekmemektedir.

Üniversiteye E-kayıt için tıklayın

Üniversiteye e-kayıt imkanı bulunmayan ya da devlet üniversitesine yerleşmeyen öğrenciler ise 3-7 Ağustos tarihleri arasında kazandıkları kuruma başvurup kayıtlarını şahsen yaptırabilecek. Belirtilen tarihlerde kazandıkları yüksek öğretim kurumuna başvurmayan adaylar kayıt imkanını kaybedecektir.

ÜNİVERSİTEYE KAYIT İÇİN GEREKEN BELGELER

ÖSYS Sonuç belgesi

Lise diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı

Nüfus cüzdanın önlü arkalı fotokopisi

Askerlik durum belgesi

İkamet adresi beyanı

8 adet vesikalık fotoğraf

Öğrenci katkı payının ödendiğine dair banka dekontu.