Üniversite 'Engelli öğrenci gelmesin' dedi

Üniversite 'Engelli öğrenci gelmesin' dedi
Üniversite 'Engelli öğrenci gelmesin' dedi

Haldun Domaç yalnışlık olduğunu savundu.

Haber: ASIM GÜNEŞ / Arşivi

İSTANBUL - Aydın Üniversitesi’nin, 2009 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda, engelli öğrencilere eğitim veremeyeceklerini belirtmesi, engelli derneklerinin tepkisini çekti. Dört dernek, Aydın Üniversitesi, YÖK ve ÖSYM yetkilileri hakkında, engellilere yönelik ayrımcılık yapmak suçundan savcılığa şikâyette bulundu. Üniversitenin savunması ise şöyle: “Yanlışlık olmuş”
2009 ÖSS sınavıyla ilgili YÖK tarafından yayımlanan, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun, Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümünde, Aydın Üniverisitesi’nin koşullarının yer aldığı 52’nci maddenin en sonunda ‘Özürlü öğrencilere eğitim-öğretim verecek olanağımız olmadığından, özürlü öğrencilerin tercih etmemesi gerekir’ ifadesi yer aldı.

Bir yıla kadar hapis istemi
Bu yazı engelli derneklerini ayağa kaldırdı. Görme Özürlüler Derneği, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, Türkiye Kas Hastalıkları Derneği ve Türkiye Sakatlar Derneği, ‘ayrımcılık’ suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılığın davayı kabul etmesi halinde, aralarında YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın’ın da aralarında bulunduğu görevliler, bir yıla kadar hapis istemiyle yargılanabilecek.
Türkiye Sakatlar Derneği Genel Müdürü Ergün İşeri “Türk Ceza Kanunu’nda, ayrımcılık yapılamayacağı net olarak belirtiliyor. ÖSYS kılavuzuna böyle bir şey yazdırmak açıkça ‘ayrımcılık’ yapmaktır. Bu bir suç ve biz de hukuki olarak gereğinin yapılmasını istiyoruz. Kabul edilebilecek bir şey değil. Sınava giren engelli öğrenciler seçimlerini buna göre yaptılar. Bundan sonra düzeltilse de insanlar mağdur oldu” dedi.
Aydın Üniversitesi öğretim görevlilerinden Haldun Domaç ise engellilerle ilgili ibarenin yanlışlık sonucu yazıldığını belirterek şunları söyledi: “25 Ağustos 2009’da, ÖSYM Başkanlığı’na gönderdiğimiz yazıyla, Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki, ‘Özürlü öğrencilere eğitim-öğretim verecek olanağımız olmadığından, özürlü öğrencilerin tercih etmemesi gerekir’ ifadesinin kaldırılmasını ve bundan sonraki kılavuzda yer almamasını istedik. Dernekler bize gelseler sorun kolayca çözülürdü. Zaten halen üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimiz var. 

‘Koşullarımız iyi değil’
Üniversitemizde her şey onlara uygun demek doğru olmaz ama elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’deki birçok üniversitede engelli öğrenciler için benzer sorunlar mevcut.”
ÖSYM, kitapçığın basımından YÖK’ün sorumlu olduğunu belirtirken, YÖK Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Nuraydın Arıkan, kendilerine bu konuda resmi bir başvuru olmadığını belirtti. Nuraydın “Başkanımız bu konuda çok duyarlı. Aydın Üniversitesi’nin neden böyle birşey yazdığını bilemiyoruz. Konuyu araştıracağız” dedi. 2002 yılında yaptırılan araştırmaya göre engelliler, Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’unu oluşturuyor. Bu engellilerin ise sadece yüzde 2.42’si yükseköğretimi tamamlayabiliyor.