@idrisemen

Üniversite hayali 'dönüşüm'e gömüldü

Üniversite hayali 'dönüşüm'e gömüldü
Üniversite hayali 'dönüşüm'e gömüldü
Üniversite sınavına hazırlanırken inşaatta çalışan 18 yaşındaki Sabri, kentsel dönüşüm inşaatında altıncı kattan düşerek öldü.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin Sarıgöl Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm inşaatında çalışan 18 yaşındaki lise mezunu Sabri Kuran, önceki gün inşaatın altıncı katından düşerek hayatını kaybetti.

Sabah saat 5.00 civarında Kuran’ın inşaattan düştüğünü gören vatandaşlar, genci inşaat enkazı altından çıkarıp ambulansa haber verdi. Ancak olay yerine gelen ambulansın lastiğinin patlaması üzerine işçi, polis arabasıyla hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybetti.

Baba Şükrü Kuran, Gaziosmanpaşa Belediyesi’den inşaat ihalesini alan Acar İnşaat bünyesinde oğluyla birlikte sigortasız çalıştıklarını söyledi. Kuran ayrıca oğlunun üniversite sınavına yeni girdiğini ve harçlık biriktirmek için Samsun’dan çalışmaya geldiğini, inşaat firmasından davacı olacağını belirtti.

15 Haziran’da işbaşı yapan oğlunun henüz maaşını dahi alamadığını söyleyen baba Şükrü Kuran olayı şöyle anlattı: “Ramazan ayı dolayısıyla geceleri erken iş başı yapıyoruz. Oğlum inşaatın 6. katında iskeleyi vince yüklüyordu. Ancak vincin halatları iskeleye tam bağlanmamışken vinç çalışmaya başlayınca oğlum iskeleyle beraber altıncı kattan düştü.

Olay yerine gittiğimde oğlum iskelenin altında can çekişiyordu. Üzerinde can yeleği dahi yoktu. Ben oğlumu o halde görünce bayıldım. Çevreden gelen vatandaşlar oğlumu iskeleden çıkartıp hastaneye gönderdi. Ama hastaneye varmadan hayatını kaybetti. 

Oğlum üniversite sınavına yeni girmişti. Önümüzdeki sene üniversiteye başlayacaktı. Kendisine harçlık çıkartmak için benimle çalışmaya geldi. Ancak oğlumun üniversite hayali inşaata gömüldü.

Üç ay önce de bir demir ustası iş kazası sırasında dört parmağını kaybetti. Hiçbir can güvenliğimiz olmadan bizi çalıştıran firmadan şikâyetçiyim.’’

'EVLERİMİZ BAŞIMIZA YIKILABİLİR'

Dokuz bloklu, olimpik havuzlu konut projesinin hayata geçirilecek olan alanın çevresinde herhangi bir güvenlik önleminin alınmadığını, dolayısıyla inşaatın kendileri için risk taşıdığını söyleyen Sarıgöl mahalle sakinlerinden Hasan Türkaner de şu iddiaları dile getirdi:

“İnşaat hakkında hiçbir bilgisi olmayan çocukları işe alıyorlar. İş makineler ve kamyonlar yasak olmasına rağmen 24 saat boyunca mahallenin içinden geçiyor. 

Şantiyenin önünde bir tane güvenlik görevlisi dahi yok. İş makinelerinin yaptığı çalışmalardan dolayı evlerimizin duvarları çatladı.
Evlerimiz her an başımıza yıkılabilir. Bu durum bizi son derece tedirgin ediyor. Olayın yaşandığı gün inşaat alanına gittik.

Arkadaşları ölmelerine rağmen işçiler hala çalışıyordu. Firma ve belediyeden herhangi bir görevli bölgeye gelip inceleme dahi yapmadı.”

 

BELEDİYE: SORUŞTURMA AÇILDI

İhaleyi firmaya verdiklerinde firmanın güvenlik şartlarını yerine getirdiğini ve Sabri Kuran'ın yaşamını kaybetmesi üzerine soruşturma açtıklarını belirten Gaziosmanpaşa Belediyesi Sabri Kuran'ın sigorta girişinin 14 Haziran'da yapıldığını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/114205811420585

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Global Tantana ne şeyime derman! - 727272

  Yaşanmakta olan bu devasa global tantana hakkında, dinden imandan vicdandan ahlaktan bahsedenlerce yapılan bütün resmi açıklamalarında, bilimsel analizlerinde ve köşe yazılarında, bir cümle olsun ki: Bu olayın yaşanmasına ve böyle yaşanmasına (sigortasız ve tedbirsiz yani köle düzeni gibi çalıştırılmak)karşı dursun ve bu global tantanada halkın payına tek düşenin ölmek ama sadece ölmek olduğunu söylesin! Ama yok! Çünkü kapitalizmin sonunu muştulayan dincilerin bile nihayetinde korktuğu asıl gerçek kapitalizm değil komünizmdir! Bu nedenle bu dindarların en entellektüelinin bile Marx'ın:"Filozoflar hep dünyayı anlamaya çalıştılar. oysa artık dünyayı değiştirmenin zamanı geldi" cümlesini eleştirdiğini zannederek, mutlak ahlakın ispatına kalkışırken dünyadaki böylesi milyonlarca ölümleri hatırlayarak hiç yüzü kızarmıyor! Çünkü dünya halklarının böylesi ölümleri globalizme dahil değil(!)fakat (...)/Bir mısra daha söylesek sanki her şey düzelecek/ İki adım daha atmıyoruz bizi tutuyorlar/ Böylece bizi bir kere daha tutup kurşuna diziyorlar/ Zaten bizi her gün sabahtan akşama kadar kurşuna / diziyorlar/ Bütün kara parçalarında/ Afrika dahil/ (...)

  iş kazası mı? - cabral

  Sigortasız çalışan ve üniversiteye girmek isteyen bir genci kaybettik. Buna yönelik tepki 'yokluğun gözü kör olsun' ve 'burs veren olsaydı keşke' midir. Yoksa parasız yüksek öğretim talebini dile getirmek midir? Yoksulluk kader değil kapitalizmin doğal sonucudur. Bu duruma kör talih yakıştırmasını ancak bir önceki yorumcu gibi 'ne yapalım düzen böyle' diyen zihniyet yapar. Varlığından memnun olduğunuz bu düzen sizin başınızı yediğinde ne diyeceksiniz acaba?

  Klasik Türkiye manzarası - ahmetkaraslan

  Çok yakın bir arkadaşım aynı şartlar altında İstanbul'da bir adliye binası inşaatında çalışmış 18 yaşında. Baretsiz, güvenlik önlemsiz ve uzun mesai saatleri çalıştırılan bu işçilere çok düşük maaşlar veriliyor. Arkadaşımın söylediğine göre bir gün işçilerin imzalaması için bir kaç belge verilmiş herkes okumadan imzalarken arkadaşım okumuş ve içinde herhangi bir kaza durumunda sorumluluğu üstleniyorum ya da ".... tarihli ... olayda .... hatasını yaptım" gibi bir aksilik durumunda bütün suçu başkasına atabilecekleri belgeler imzalatıyorlar. Arkadaşım bu belgeleri imzalamamış ve şu anda Türkiye'de iyi bir üniversitede başarılı bir öğrenim hayatı sürüyor. Belki Sabri de güzel bir üniversitede gençliğini geçirecekti...

  Yandaş İnşaat sanayi - ahzap

  Yandaş İnşaat sanayi de iş ve işçi güvenliğini dikkate almadan maksimum kar için çalışır tek farkları besmele levhaları ve nazar boncukları dır. Sendikaları odaları bağımsız denetleme kurumları iğdiş edilen ülkemiz yandaşlar için katmerli cennettir.

  Allah rahmet eylesin - mertcan7406

  Yokluğun gözü kör olsun. Allah rahmet eylesin. Lütfen başarılı gençlerimize vereceğiniz burs ve yardımlarla sahip çıkalım.