Üniversite için 5 bin kadro daha

Üniversitelere verilen 6 bin 600 kadroyu Maliye Bakanlığı eliyle dağıtarak tepki toplayan hükümet, üniversitelerle arayı düzeltmek için kolları sıvadı.

ANKARA - Üniversitelere verilen 6 bin 600 kadroyu Maliye Bakanlığı eliyle dağıtarak tepki toplayan hükümet, üniversitelerle arayı düzeltmek için kolları sıvadı.
5 bin araştırma görevlisi kadrosu verilmesi planlanıyor.
2004 mali yılı bütçe kanunu ile genel ve katma bütçeli idarelere verilen 40 bin açıktan atama izninin 6 bin 600'ü, üniversitelerin kullanımına sunulmuştu. Üniversiteler, 51 üniversiteye ayrılan 3 bin 400 öğretim elemanı kadrosunun yetersizliğini anlatmak için geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in kapısını çaldı. Şahin, üniversitelerin kadro isteklerine 'olumlu' yaklaşırken, konu Başbakan Tayyip Erdoğan'a iletildi. Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı bir çalışma başlatarak üniversitelerde 4-5 bin civarında ek kadroya ihtiyaç olduğunu saptadı. Açığın kapatılması için 5 bin yeni kadro ihdasına karar verildi. Kadroların hazirandan sonra kullanıma açılması planlanıyor.