Üniversite için ikinci şans da azaldı

Boş kontenjanlar bu yıl büyük oranda düştü.

Üniversitelere merkezi yerleştirmede açıkta kalan adayların ikinci şansını oluşturan boş kontenjanlarda bu yıl büyük düşüş meydana geldi.
İlk yerleştirme sonunda üniversitelerde boş kalan kontenjanlar ile kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlara yapılan ek yerleştirmede, herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar şanslarını deneyebilecekler. Ancak üniversitelerdeki boş kontenjanlar, geçen yıla oranla büyük düşüş gösterdi. Devlet üniversitelerinin lisans programlarındaki boş kontenjan 102'den 117'ye küçük bir artış gösterse de vakıf ve KKTC'deki üniversitelerin boş kontenjanlarında büyük düşüş oldu. Vakıf üniversitelerinin lisans programlarında geçen yıl 1078 boş kontenjan kalırken, bu yıl kontenjan açığı 185 olarak açıklandı. KKTC'deki üniversitelerde de yarı yarıya düşüş meydana geldi. Açık kontenjan sayısı 6 bin 29'dan, 3 bin 524'a indi. En büyük düşüş, önlisans programlarındaki boş kontenjanlarda oldu. Devlet, vakıf ve KKTC'deki üniversitelerin önlisans programlarındaki toplam açık 72 bin 482'den bu yıl 30 bin 44'e düştü.

YÖK'ün KKTC kararı etkili oldu
an ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz, vakıf üniversitelerindeki boş kontenjanın azalmasını sınava giren öğrenci sayısındaki artışa bağladı. Küçükyavuz, "Bu yıl sınava giren aday sayısında ciddi bir artış var. Tabii bunlardan tercih yapma hakkına sahip olanlardan, boş kalması muhtemel kontenjanlara eğilim gösterenler artıyor" diye konuştu. Küçükyavuz, KKTC'deki üniversitelerin boş kontenjanındaki azalmada, aday sayısındaki artışın yanı sıra YÖK'ün önkayıt sistemine ilişkin kararının etkili olduğunu belirtti. Küçükyavuz, "Tercihler sona ermeden önce 'Önkayıt olmayacak' şeklinde bir karar vardı. Daha sonra bu merkezi, kontrollü önkayda dönüştürüldü. Ancak adaylar tercihlerini verdikleri süreçte 'Nasıl olsa böyle gidiyorum' diye düşünemeyeceği için tercih etmişlerdir" diye konuştu.

Genel liselere verilen hak
Küçükyavuz, önlisans programlarındaki büyük azalmada ise YÖK'ün bu yıl, genel lise mezunlarına ilk yerleştirmede meslek yüksekokullarını seçme hakkı tanınmasının belirleyici olduğunu kaydetti. Daha önce genel lise mezunlarının, meslek yüksekokulu tercih edebilmek için ek yerleştirmeyi beklediğini anımsatan Küçükyavuz, "Artık öncelik meslek lisesi mezunlarında olmak üzere genel lise mezunları da ilk yerleştirmede meslek yüksekokullarına girebiliyorlar. Boş kontenjandaki azalmada, geliştirdiğimiz bu önlemin, ciddi payı olduğunu sanıyorum" dedi.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar ile üniversitelere kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlara yapacağı ek yerleştirme için 2004 Ekim ayı içinde başvuru alacak. Ek yerleştirmeye, Açıköğretim'in kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar başvuramayacak. Üniversitelere kayıtlar, 6-15 Eylül 2004 tarihleri arasında yapılacak.