Üniversite 'kolluk'tan rahatsız

Üniversite 'kolluk'tan rahatsız
Üniversite 'kolluk'tan rahatsız
Üniversite ve statlarda özel güvenlikçi yerine 'koruma memuru'na akademi dünyası tepkili: Üniversitelerde kolluğun yeri yok.
Haber: MEHMET BİLBER - mehmet.bilber@radikal.com.tr / Arşivi

Üniversitelere özel güvenlikçilerin yerine ‘koruma memurlarının’ görevlendirilmesiyle ilgili tartışma akademi dünyasında tartışma yarattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ABD’de yaptığı açıklamanın ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler üniversitelerde ve statlarda yaklaşık 10 bin koruma memuru görevlendirilmesi yönünde çalışmalar olduğunu söyledi. Ancak üniversite hocaları ve öğrenci grupları düzenlemeye tepki göstererek akademide kolluğun yeri olmadığı görüşünü dile getirdi.

‘Dikensiz gül bahçesi’

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Yalçın Karatepe, basının, sivil toplumun ve sokakların denetim altına alınmasından sonra otoriteye itiraz eden yegâne yerler olarak geriye kalan üniversitelerin de iktidar tarafından dikensiz gül bahçesine dönüştürülmek istendiğini savundu. Üniversitelerde asayiş sorunu olmadığını, görüşlerini ifade eden öğrencilerin basında ‘olay var’ gibi gösterildiğini söyleyen Karatepe şunları söyledi:
“İnsanların düşüncelerini özgürce ifade edebileceği bir tek üniversiteler kaldı. Adı ister polis olsun ister koruma memuru; bunlar sınırlamayı, yasağı, engellemeyi temsil eder. Bu imgesel bir sınırlamadır; okula geliyorsunuz 10 tane üniformalı, silahlı adam sizi bekliyor. Bir bakan geliyor, öğrenciler protesto ediyor ve televizyonlarda, gazetelerde üniversitede olay var diye görüyoruz. Öğrenci kendini ifade ediyor, bu olay değil. Üniversitelerin özerk yapılar olması gerekiyor. Ama bu düzenlemeyle ilgili üniversitelerden hiçbir görüş alındığını zannetmiyorum.”

‘Tek kelimeyle eyvah’

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raşit Kaya da düzenlemeyi “Tek kelimeyle eyvah” diye yorumladı. Üniversiteleri polisle bastırmak isteğinin üniversite özerkliğiyle bağdaşmayacağını söyleyen Kaya, “Polisin varlığı provokasyonları mı önleyecek yoksa yeni bir provokasyon nedeni mi olacak? Türkiye ’nin, başka ülkelerin pratiklerine bakacak olursak kolluk kuvvetleriyle üniversitelerin sesinin kısılamayacağını görürüz. Okulda kolluk kuvveti hiçbir yerde demokrasinin bir parçası olarak görülmemiştir. Bu uygulama hiçbir siyasal iktidar döneminde de akılcı olmaz” dedi.

Öğrenciler: Susmayız

TKP’li öğrenciler adına konuşan Ankara Üniversitesi DTCF öğrencisi Can Kaderoğlu ise planlanan uygulamayı “İleri demokrasinin en ileri biçimi” olarak yorumladı: “Bu, son dönemlerde öğrencilerin gelişen tepkisinin bizzat Başbakan emriyle ortadan kaldırılmak istenmesidir. Erdoğan’ın üniversite algısı her köşesinde mescit ve polis olan bir külliyedir. Ne bilime ne de gençliğin iradesine polisiye yöntemlerle zincir vurulabilir.” Özgür Eğitim Platformu adına konuşan ODTÜ öğrencisi Ayla Yılmaz ise ister özel güvenlik ister polis, tümünün öğrencilerin hür iradelerini korkuyla bastırma amacı taşıdığını belirterek, “Üniversitelerde kolluk olmazsa zaten olay olmaz. Biz üniversitelerimizde özgür bilimsel eğitim istiyoruz, üniformalı işkenceciler değil” dedi.

262 bin özel güvenlikçi

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un çıktığı 2004’ten bu yana 864 bin kişi özel güvenlik temel eğitim sertifikası almaya hak kazandı. Halen 262 bin 766 özel güvenlik çalışanı görev yapıyor. Özel güvenlikler, aralarında hastane, okul, fabrika, otel, havalimanı ve stadyumların da bulunduğu 16 alanda güvenlik hizmeti veriyor. Ancak eğitim kurumları, sağlık tesisleri, talih oyunları işletmeleri ve içkili yerlerde silahlı görev yapamıyor.

Kulüpler memnun

Stat içerisindeki güvenliği sağlamakla yükümlü olan kulüpler ‘Özel güvenlik’ çalıştırmak zorunda kalmayacakları için ilk etapta memnunlar. Bu kararın ardından açıklamalar yapan kulüp yönetimleri isabetli bir tercih olduğunu, daha önceleri bunun zaten kendilerince teklif edildiğini söyledi.
Mete Düren Türkiye Futbol Federasyonu Yöneticisi “Bu söylemler doğru. Futbol Federasyonu olarak geniş çaplı araştırma yapıyoruz. Raporları tek tek inceliyoruz.”
Fikret Orman Beşiktaş Başkanı “Kararı çok iyi karşılıyorum. Devletin resmi görevlileri olsaydı şeref tribününden numaralı tribüne atlama olayı (Beşiktaş-Orduspor maçındaki hadise) gerçekleşmezdi.
Yalçın Haker Fenerbahçe yöneticisi “Bu teklifi biz yapıyorduk. Ama kabul görmüyordu. Özel güvenliğe vereceğmiz parayı polise verelim bu görevi o yapsın diye önerdik. Polis yaparsa işi olumlu. Para da kulübün cebinde kalır.” Bundan böyle statlarda sadece polisin olup olmayacağı ise belli değil. Zira federasyonların, müsabakaların oynandığı yerlerin belirli noktalarında kulüplerden ‘özel güvenlik’ bulundurma hakkı var. Bu konunun nasıl değerlendirileceği ise ilerleyen aşamalarda belli olacak.


  http://www.radikal.com.tr/113443111344315

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Sene 1979. Ön kayıt şartlarını öğrenmek için Bursa Üniversitesinin Hürriyet Mahallesindeki baraka kampüsüne gidiyoruz. Halimizden ne olduğumuzu anlayan iki öğrenci kız, bir gruptan ayrılarak yanımıza geliyor. Diyalog aynen şu: "Ön kayıt için mi geldiniz? Evet. Sağ görüşlü müsünüz, sol görüşlü mü?" Evet aynen bu, kafadan inme. Neymiş, falanca görüşten isek eğer, hani şimdilik bir şey demiyorlar ama, kayıt yaptırmazsak iyi olurmuş. Aradan geçen 35 yılda bunun üzerine bir gram koyamayan kafa, hala üniversitelerde bir Paris Komünü hayaliyle yaşadı: polis olmasın ama kolçaklı devrimciler devriye gezsin, kime nereden geldiklerini sorsunlar. Kimlik kontrolü yapsınlar. Tabii ki faşistleri içeri sokmasınlar. Yok bilimmiş, yok gençliğin iradesiymiş... Kimse ağzını büyük laflardan aşağıya açmıyor, DTCF'da ne zaman bilim olduysa. Düşük puanlarla giren vasıfsız ve geleceksiz öğrencilerin her gün kavga çıkarttığı bir yer. Üniversiteler malesef, kamu yönetiminin siyaseten en dejenere, en az profesyonel, en verimsiz, en geri bölümlerinden biri. Her biri bir Ali baba çiftliği; denetimsiz; siyasi grupların çöreklenip kendine yonttuğu, her türlü kadrolaşma, adaletsizlik, kayırma, ayak oyunlarının döndüğü yerler. Cahil yerel politikacıların yönettiği taşra belediyeleri, sulama birlikleri, şoför odaları bile onlardan daha etik ve profesyonel çalışıyor. Üniversiteler acilen özelleştirilmeli. Devletin dışına çıkarılsınlar önce, gerçekten özerk olsunlar, ondan sonra kimi beğenmeyeceklerse beğenmesinler. Dışarıda ekmek yiyemeyecek adamlar iş ve arka bulmaya geldi mi devlete, kamuya ait, siyaseten at oynatmaya geldi mi özerk.

  Sonuçta Güvenlik için değil mi? - huseyin366

  Polisimizin okullarımızda güvenlik amaçlı olmasının ne mahsuru var?Bence her sınıfa bir polis görevlendirilmeli.Her derse girmeli ve resmi üniformasıyla.Telsizi her daim açık olmalı,arada bir "merkez 8456" gibi ananonslar duymalı öğrenciler.Sadece derslere değil,wc lerede dikkat etmeliler.Yalnız wc de görev yapan polis yıpranma bayı olarak biraz daha fazla ücret almalıki görevi daha cazip hale getirelim.Bu böyle olmalı,insanın yani tehlikenin,potansiyel teröristin olduğu her yere bir tane üniformalı polisimizi koymalıyız.

  Universitelerde asayis sorunu. - Ozaltan

  Universiteler buyuk alanlar uzerinde kurulmus yerleskeler olarak devletin polsi guclerince asayisin saglanmasi gereken alanlardir. Bu konuda elestiride bulunanlar, "dunyanin neresinde boyle bir sey var?" dediklerinde dogruyu soylemiyorlar. ABD de butun universitelerde guvenligin saglanmasinda bu is icin ozel olarak cok iyi egitilmis polisler gorevlendirilir, ve yerleske icinde karakollari vardir. Ogrenciler de hic sikayetci degildir, bilakis herkes can ve mal guvenligi guvence altinda oldugundan cok memnundur. Yalniz, ogrencilerin protesto veya miting faaliyetlerinde nadiren de olsa, olay ciktigi zaman polis biber gazi, siddet tedbirlerine basvurmak yerine cok seri ve guclu bir mudahale ile olayi buyutmeden sorumlu kisileri (veya ogrencileri) kiskivrak yakalayip olay yerinden uzaklastirip baris ortamini korumaya calisir. Bu yorum abd de universite ogrenimim sirasindaki gozlemlerime dayanarak yazilmistir.

  Emriniz olur paşam - Ukelaa

  Üniversiteleri terör yuvasına çevirmeye çalışan zihniyet rahatsız olmuş muş , vah vah ne yapıcaz . 80 öncesi üniversiteleri kurtarılmış bölge haline getiren , eğitimi tamamen durdurup öğrencileri rehin alan , hatta öğrencileri tek tek fişleyip eğer eylemlere katılmazsanız ailenizi , yakınlarınızı bulur cezasını keseriz diye tehdit eden siyasi terör , üniversitelerde tekrar yuvalanamıyor diye rahatsız olmuş . Bir üzüldüm bir üzüldüm anlatamam . Sadece bu kararından dolayı bile AKP'ye oy veririm .

  Çoban mı gerekli - bakitkal

  Sopa ile eğitim olmaz bir türlü anlamıyoruz.AKP geçmişte kendisine uygulanan kötü yani sopalı eğitimden şikayetçiydi şimdi kendisi de aynı uygulamaya başvuruyor.Onlar gidince başkaları gelecek ve kendilerini anlatabilmek ve istediklerini uygulatabilmek amacıyla aynı sopaya başvuracak.Demokrasi bize çok uzak.