Üniversite 'köpek timi' kurdu

Üniversite kampüsünde bir kız öğrenci 15 başıboş köpeğin saldırısına uğradı. Dersten çıkıp kafeteryaya giderken saldırıya uğrayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencisi Sunay Arslan, çevredekilerce güçlükle kurtarıldı.

VAN - Üniversite kampüsünde bir kız öğrenci 15 başıboş köpeğin saldırısına uğradı. Dersten çıkıp kafeteryaya giderken saldırıya uğrayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencisi Sunay Arslan, çevredekilerce güçlükle kurtarıldı. Sekiz gündür YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Bölümü'nde tedavi gören Arslan, hâlâ şokta. Öğrenciler köpeklerden kurtulmak için üniversite yönetimine verilmek üzere 700'e yakın dilekçe topladı.
Rektör Prof. Dr. Hasan Ceylan ise yedi kişilik tim oluşturduklarını açıkladı: "Köpekler veteriner kontrolünde bayıltılıp uzaklaştırılacak. 40'a yakın köpek tespit ettik. Kuduz için de test yaptıracağız. Daha önce 100 köpek belediye tarafından kampüsten çıkarılmıştı. Kurduğumuz timin görevi sadece köpeklerle mücadele olacak."
2000 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi de benzer bir köpek sorunu yaşamıştı. Üniversite yönetimi, köpekleri toplayıp aşılattıktan sonra uzaklaştırmak yerine sokak köpekleriyle ilgilenen birimlerin önerdiği gibi, köpekleri kampüste tuttu. Köpeklerdeki 'alanını koruma ve yabancıyı sokmama' içgüdüsü nedeniyle kampüste köpek sayısının sabit kaldığı gözlendi. (dha, Radikal)