Üniversite mezununa polis olma hakkı

Hükümetin yasa tasarısıyla, dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar altı ay meslek içi eğitim gördükten sonra polis olabilecek.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, polis teşkilatının her yönüyle güçlendirilmesi amacıyla TBMM'ye yeni bir tasarının sevkedileceğini bildirdi. Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde TBMM'ye getirilecek bazı kanun tasarıları olduğunu söyledi. Bunların başında Emniyet Teşkilatı Kanunu'nda yapılan değişikliklerin geldiğini anlatan Çiçek, güvenlik konusunun Türkiye'nin her dönemde en önemli ve öncelikli konularının başında geldiğini vurguladı. Son günlerde de basında güvenlikle ilgili olarak haberler çıktığını anımsatan Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun bu konuyu değerlendirdiğini söyledi. Çiçek, özellikle İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde polis sayısında bir yetersizlik söz konusu olduğunu vurgulayarak, her sene polis okulları ve meslek yüksek okullarından 5 bin 500 ile 6 bin arasında öğrenci mezun olduğunu, buna karşılık geçen yıl 5 bin polis memurunun emekli olduğunu anlattı. Çiçek, şunları kaydetti:
"Bundan çıkan sonuç şudur ki okuldan mezun olanlarla emekli olanların sayısı başa baş gitmektedir. Halbuki Türkiye'de polisin görev alanı bir taraftan genişlemekte, öbür taraftan nüfus hareketliliği var. Dünyadaki yeni gelişmelere insan hareketine paralel olarak suçlar daha karmaşık hale gelmiştir. Bunun için polis teşkilatının her yönüyle güçlendirilmesinde fayda var. Bunun için yeni bir tasarının sevkine karar verilmiştir. Bu da öncelikle yasalaştırılacak.
Buna göre, dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olanlara en az 6 ay meslek içi eğitim verilmek suretiyle bu polis açığının giderilmesi yoluna gidilecektir. Çünkü AB ülkelerinde 250 kişiye bir polis düşerken Türkiye'de bu 300'ün üzerindedir. Tabiatıyla bunun doğurduğu bazı sonuçlar var. Bu yasa tasarısıyla dört yıllık üniversiteyi bitirmiş olan gençlerimizi hem bu mesleğe kazandırmak hem de istihdam açısından önemli olduğunu düşünüyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7378807378800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.