Üniversite öğrencilerinden "gebelik testi" protestosu

Üniversite öğrencilerinden "gebelik testi" protestosu
Üniversite öğrencilerinden "gebelik testi" protestosu
Ege Üniversitesi'nde bir grup kız öğrenci, Mediko'da yapılan gebelik testi sonuçlarının izinsiz olarak ailelere gönderildiği için protesto gösterisi düzenledi.

İZMİR - Ege Üniversitesi'nde (EÜ) öğrenim gören bir grup kız öğrenci, Mediko'da yapılan gebelik testi sonuçlarının izinsiz olarak ailelere gönderildiğini öne sürerek, protesto etti.

EÜ Edebiyat Fakültesi bahçesinde buluşan öğrenciler, EÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Baskanlığı bünyesinde öğrencilere sağlık hizmeti veren Mediko'ya geçen hafta giden bir arkadaşlarına gebelik testi yapıldığını, test sonuçlarının da izni olmadan ailesine gönderildiğini savundu. Uygulamayı protesto eden öğrenciler, sloganlar atarak Mediko binası önüne kadar yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Yeliz Çam, tecavüz ve taciz olaylarının gün geçtikçe arttığını öne sürerek, " Kadın bedeninin aşağılanması sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Kürtaj yasası, aile planlaması olarak 3 çocuk istenmesi ya da gidilen hastanelerde gebelik testinin uygulanması ve sonuçlarının ailelere gönderilmesi şeklinde kendisini göstermeye devam ediyor" dedi.

Çam, cinsiyetçiliği meşrulaştıran, kadını sosyal yaşamda yok sayan ve kadına karşı işlenen suçları normalleştiren anlayışa karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından grup üyeleri Mediko önündeki yola mor boya ile "Evde, okulda, karakolda, hastanede tacize son" yazdı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1160420116042015

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir mutlu haberi ailenin duymasından ürkmek niye acaba? - k-a-o-s

  insanların özgürlüklerini her alanda kısıtladığınız ,adetler,kurallarla kadınları birer köle,birer insan üretim makinesine dönüştürmek istediğiniz için olabilir mi?...cinselliği istediği gibi yaşaması engellenen ve sürekli erkekler tarafından şiddete maruz kalan,toplumun kahrını sırtlamaktan kaçamayan bir kadın elbette söylemekten çekinebilir....öte yandan ister söyler ister söylemez size ne ya,bu çok kişisel bir konu...

  Cocuk yapma zorbaligi - gultan

  Izmir'de yeni evli bir akrabam saglik kurumuna gittikten sonra devamli ve israrli 'Ne zaman cocuk yapacaksiniz', 'Hamile degil misiniz, bir sorun mu var?'telefonlari aldi.Kendisi tersledikce daha da delirip kocasina telefon etmisler.Kcasi da itiraz edince, 'Bize gelen talimat bu, mecburuz telefon etmeye demisler.' Yardim edebiliriz hamile kalmaniza filan diyorlar.Bu hukumet delirdi artik!!!!

  Derhal dava açmalılar. - brandywine06

  18 yaşını dolduran kişinin kişisel bilgilerini başkaları ile paylaşmak kişisel bilgilerin gizliliği hakkının ihlalidir. Anne-baba 18'inden küçük ise veli durumundadır, büyük olunca yasal hiçbir yetkisi ve sorumluluğu kalmaz. Bizim mahkemelerden sonuç alamazlarsa AİHM'e gitme hakları da var. Ben olsam rekor tazminat isterim. Türkiye gibi bir ülkede böyle bir bilgiyi anne-babaya vermek hayati risk getiriyor çünkü.

  Yorumlara sasiriyorum. - Volkan1

  Bazilari TR ile AB,ABD yi filan karsilastirmis.Ama isin ozunu kacirmislar.Demokrasisi gelismis ulkelerde kisisel ozgurlukler anayasal garanti anltindadir.Bizde basbakan cikip,su etnik grup,su mezhep benim garantim altinda diyor.Ulkede tik yok.Muhalefet partileri zil calip oynuyor buna.Demokratik anayasaya degil de kisilere emanet edilince kopruyu gecene kadar ayiya dayi der o adamlar.Sonra halka bildiklerini okurlar.Simdi yapilan budur.Su ozgurlukcu Kemalistler cikip AB,ABD,Kanada'da olan anayasayi getirsinler TR'ye.Anayasa icin referandum yapildi ,cogunluk kabul oyu verdi.N'oldu? Kim ariyor kim soruyor? Nerde CHP,nerde Ataturk'culer.Once demokrasi nedir ne degildir onu hatirlatmak gerek ozgurlukcu gecinip mangalda kul birakmayanlara..

  bilgi - ermkaya

  bilginin sahibi kadın; gerçek, yaşayan, vergi veren vs.; kime haber vereceğini mediko'dan mı öğrenecek, buraya yorum yazanlardan mı;

  ... - noelon

  insanlar bilim, ilim ve insan hakları yerne kendisini dogmalara, kalıplara, kine ve bin sene öncesinin inanışlarına teslim ederse sonuç insanlığın düştüğü en aşağılık yer, yeryüzündeki en derin karanlık ve kimsenin kaçamayacağı bir zift çukuru olur... bu yapılanların ne bu dünyada ne de var ise öbür dünyada bir karşılığı yoktur... bu, maddenin olabileceği en aşağılık haldir...

  birey özgürlüğü - kadın vatandaş

  yetişkin birey 18 yaşını geçtikten sonra kendi kararlarını kendi alarak hayatını yaşayabilir. Bu yüzden ''çocuk'' sınıflandırmasında yer almaz. Üniversite okuyan gençlerimiz birer birey olup kendilerinden önce kendileri daha sonra gereken durumlarda aileleri sorumludur. Birey ile doktor arasında her muayene, test, vb. durumların gizli kalması gereklidir. Mutlu ya da üzücü haber sadece ve sadece haberin ait olduğu bireyi ilgilendirir. Gerekirse o birey bu durum ile alakalı yakınlarını kendi bilgilendirir.