Üniversite öğrencilerinden 'kızlı-erkekli' yürüyüşler

Üniversite öğrencilerinden 'kızlı-erkekli' yürüyüşler
Üniversite öğrencilerinden 'kızlı-erkekli' yürüyüşler
Üniversite öğrencileri, yurdun pek çok noktasında düzenledikleri protesto yürüyüşleriyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kız ve erkek öğrencilerin evlerde bir arada oturmasına müsaade etmeyecekleri yönündeki sözlerine tepki gösterdi.

MERSİN - GAZİANTEP - ZONGULDAK - İZMİT – Üniversite öğrencileri, yurdun pek çok noktasında düzenledikleri protesto yürüyüşleriyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kız ve erkek öğrencilerin evlerde bir arada oturmasına müsaade etmeyecekleri yönündeki sözlerine tepki gösterdi.


MERSİN
Mersin'de Fikir Kulüpleri Federasyonu'na üye bir grup genç, 'Kızlı-erkekli yürüyoruz' sloganıyla yürüyüş yaptı. Atatürk Caddesi'nde bir araya gelen 50 kişilik genç grup, 'Bu dövizi kızlı-erkekli hazırladık', 'İnsanlar kızlı-erkekli ölürken neredeydin', 'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine', 'Yoksuluz, gecelerimiz çok kısa, dört nala sevişmek lazım', 'Tayyip ne oluyor, kaşın gözün oynuyor' ve 'Öğrenci evleri bildiğin gibi değil, boşbakan' dövizleri taşıdı. Çeşitli sloganlar atan grup Atatürk Caddesi'nden başlayarak İstiklal Caddesi üzerindeki Özgür Çocuk Parkı'na kadar yürüdü. Burada bir açıklama yapan ve ardından bir süre daha slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.


GAZİANTEP
Gaziantep'te de ellerinde pankartlarla Gaziantep Üniversitesi önünde toplanan Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi 90 üniversite öğrencisi, kız ve erkeklerin aynı evde yaşamalarıyla ilgili açıklamalara alkış ve sloganlarla tepki gösterdi. Sloganlarla Üniversite Bulvarı'nda 500 metre yürüyen öğrenciler, daha sonra yeniden Gaziantep Üniversitesi önüne geldi. Polislerin çevrede güvenlik önlemi aldığı eylemi bir süre burada da sürdüren öğrenciler, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.


ZONGULDAK
Madenci Anıtı önünde toplanan CHP Zonguldak Gençlik Kolları üyelerine, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı da destek verdi. Yaklaşık 30 kişilik grup, 'Öğrencilerin en büyük sorunu yurttur. Başbakan ahlak bekçiliği yapma, yurt yap' yazılı pankart açtı. Grup, 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' ve 'Ne mutlu Türküm diyene' sloganları attı.


İZMİT
Akşam saatlerinde 'Boyun eğmeyen Kocaeli halkı' adı altında İzmit'te toplanan bir grup, 'Kadınlı-erkekli hesap soracağız' diye slogan atıp hükümeti protesto eden pankartlar taşıdı. Cumhuriyet Parkı'nda 100'e yakın kişinin katıldığı protestoda, “Erdoğan, Gezi Direnişi öncesine geri dönmek ve bu toplumun öfkesini yeniden sınamak istiyor. İşgüzar bürokratları, ihbarcı ajanları, kin ve nefret saçan sevgisiz yandaşları mı yaman, halkımız mı yaman göreceğiz" denildi. Açıklamanın ardından kalabalık Cumhuriyet Parkı'ndan İnönü Caddesi'ne yürüdü. Grup kent içinde bir süre yürüdükten sonra yeniden Cumhuriyet Parkı'na gelerek eylemi bitirdi.


DHA