Üniversite yerine müebbete!

Üniversite yerine müebbete!
Üniversite yerine müebbete!
Ders çalışırken gözaltına alınan liseli kıza, sadece bir gizli tanığın 'teşhisi' üzerine 'polise silahlı saldırı'dan müebbet verildi.
Haber: FELAT BOZARSLAN / Arşivi

Bingöl’de polise silahlı saldırıyla ilgili yargılanan ve hakkında gizli tanık ifadesi dışında delil bulunmayan lise öğrencisi 21 yaşındaki Gülsüm Koç’a ömürboyu ve 26 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Koç’un eylemde kullandığı iddia edilen silahla ilgili ise beraat verdi.
Bingöl’de 15 Mayıs 2011 günü saat 21.20 sıralarında polis aracına silahlı saldırı düzenlendi. Araçta bulunan polis memuru Hasan Hüseyin Korkut ayağından yaralandı. 2 saat 25 dakika sonra polis olayı gördüğünü iddia eden ’Avcı’ kod adlı gizli tanığın ifadesine başvurdu. Saat 23.45’te ifadesi alınan gizli tanık Avcı, “Saldırının olduğu yerde bir erkek bir bayan gördüm. Bir aracın içinde bekliyorlardı. Daha sonra araçtan inerek elektrik direğinin altında beklediler. Bir süre sonra cayırtı koptu. Silahlı saldırı olduğunu anladım. Polis aracı geri geri çıkarak olay yerinden uzaklaştı. Sonra bir bayan ve bir erkek şahıs araçlarına binerek gittiler.”
İfadenin alınmasından 45 dakika sonra gizli tanık Avcı’ya daha önceden BDP ’nin destekleği bağımsız milletvekili adayı İdris Baluken’in seçim irtibat bürosu önünde çekilen dört kadının fotoğrafı gösterilerek teşhis yaptırıldı. Gizli tanık, gösterilen fotoğraflardan Gülsüm Koç’un silahlı saldırıya katılan kadın olduğunu iddia etti. Fotoğraf teşhisinden 45 dakika sonra polis Gülsüm Koç’un evine operasyon yaptı. Operasyonda genç kız evde bulunamazken bilgisayarın harddisk’ine el konulurken, o dönem 18 yaşında olan lise öğrencisi Gülsüm Koç bir akrabasının evinde arkadaşıyla birlikte üniversite sınavına çalışırken gözaltına alındı.
Ellerinde silah patlamasından kaynaklı barut izine rastlanmayan Gülsüm Koç, gizli tanığın hakkında verdiği ifade gerekçe gösterilerek tutuklanıp Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Diyarbakır Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, gizli tanık ifadelerine yer verilerek Koç’a ağırlaştırılmış ömürboyu hapis istendi.
Tuhaf bir tutanak
Dava dosyasında, Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 3 polisin hazırladıkları bir tutanak da yer aldı. Gülsüm Koç’un avukatı Rahşan Bataray, tutanağın daha şüpheli belli değilken hazırlandığını öne sürerek şöyle dedi:
“Saat 23.45’te gizli tanık Avcı, Gülsüm hakkında ifade veriyor. Saat 00.30’da gizli tanık Gülsüm’ü fotoğraftan teşhis ettiğini iddia ediyor. Ancak üç polis tarafından saat 23.30’da imza altına alınan bu tutanakta Gülsüm’ün adı geçiyor.”
Yargılamayı yapan Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Gülsüm Koç’un saldırıda kullanıldığı iddia edilen silahla ilgili olarak beraatına karar verdi. Beraat kararında, ’yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğine dair kesin delil elde edilmediği’ gerekçe gösterildi.
Mahkeme, Gülsüm Koç’a ’devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası verdi. Sanığın iyi hali göz önünde bulundurularak ceza müebbet hapse çevrildi.
Koç’a ayrıca ’kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs’ ve ’kamu malına zarar verme’ suçlarından da 26 yıl ceza çıktı.