Üniversite yolunda takvim belli oldu

ANKARA - YÖK, üniversiteye girişte sınav takvimini belirledi. Öğrenciler ilk aşama sınav olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 11 Nisan’da girecek. 19-20 ve 26-27 Haziran’da ise Lisansa Yerleştirme Sınavları (LYS) yapılacak.
 YÖK Kararına göre sınavlar ve tarihleri şöyle:
Üniversiteye giriş sınavlarının birinci aşaması olan YGS 11 Nisan 2010’da saat 10.00’da yapılacak. Bu sınavda barajı geçen adaylar ikinci aşama sınavlara girecek.
İkinci aşama olan LYS ise, iki hafta sonuna yayılarak 19-20 Haziran ile 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde yapılacak. 19 Haziran 2010”da saat 10.00’da matematik-geometri sınavı yapılacak. Aynı gün öğleden sonra ise yabancı dil sınavı var.
20 Haziran’da sosyal bilimler sınavı, 26 Haziran’da edebiyat-coğrafya sınavı, 27 Haziran’da da fen bilimleri sınavı yapılacak. Bu sınavlar da saat 10.00’da başlayacak.
Öğrenciler alanlarına göre sınavlara girecek. Örneğin sayısal alan mezunu öğrenci matematik-geometri ve fen bilimleri’nden sınav olacak. Ama sayısal  öğrencisi sözel alanda öğrenci alan bir fakülteye gitmek isterse diğer sınavlara da girebilecek. Bir öğrenci isterse beş sınava da girerek aldığı puanlara göre tıp, hukuk, iletişim, İngiliz dili ve edebiyatı gibi geniş bir yelpazede tercih yapabilecek. Sözel mezunu bir imam hatip lisesi öğrencisi, sayısal sınavlara da girerek tıp tercihi dahi yapabilecek. Meslek liseliler de istedikleri testleri çözebilecek. (Radikal)