@ismailsaymaz

Üniversite yönetiminden polis gibi sorgulama: Afişi kimlerle kararlaştırdınız, parayı kim verdi?

Üniversite yönetiminden polis gibi sorgulama: Afişi kimlerle kararlaştırdınız, parayı kim verdi?
Üniversite yönetiminden polis gibi sorgulama: Afişi kimlerle kararlaştırdınız, parayı kim verdi?
Osmangazi Üniversitesi'nde öğrencilerin açtığı afişle ilgili üniversite yönetiminin başlattığı soruşturmada, öğrencilere afişin nerede basıldığından, kimler tarafından finanse edildiğine kadar ayrıntılı sorular yöneltildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci, geçen 2 Ekim’de Meşelik Kampüsü’ndeki Meşelik Kafe önünde bir forum düzenledi. Forumda, Ali İsmail Korkmaz anısına kampüste fidan dikmeyi ve merdivenleri boyamayı konuşan gençler, arkalarına, “Osmangazi Üniversitesi Direniş Forumu” yazılı bir afiş astı. Afiş üzerine üniversitede adeta sıkıyönetim başlatıldı. Soruşturmacı olarak atanan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cemil Yücel, foruma katılan üniversitelileri bugün ifadeye çağrıldı. Çağrı evrakı ekinde, sorguda yöneltilecek sorular da eklendi. O sorular şöyle:

* Afişte ne yazıyordu? Yazıyı kim kararlaştırdı?
*Afişi alana getirenler kimlerdir? Bilginiz var mı?
* Afişi kimin tasarladığı, kimin bastırdığı, nerede basıldığı, kimin ödediği hakkında bilginiz var mı?
* Kaç adet basıldığını biliyor musunuz?
* Afişi bastırmanın maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl finanse ediliyor?
* Afişi asmanın amacı ve ulaşmak istediği hedef hakkında bilginiz var mı?
* Afiş asma kararı kimlerle beraber verildi? Kimler afişi asmayı kararlaştırdı?
* Elinizde afişten ya da benzer afişlerden hala bulunmakta mıdır?
* İleride asmayı düşündüğünüz başka afişler var mıdır? Varsa içerikleri nelerdir?
* E.G., G.A., İ.E.C., R.D., U.D. adlı öğrencileri tanıyor musunuz? Afiş asma olayında neler yapmışlardır?
* Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kampüsünde ileride benzer etkinlikler yapılıp yapılmayacağı hakkında bilginiz var mı? Böyle bir planlama içinde bulunuyor musunuz?

SORULARA CEVAP VERMEDİ

Üniversiteli Mustafa Dinç, bugün komisyona verdiği yazılı savunmasında, isnat edilen “disiplini bozucu” eylemlerin belirtilmediğini, hangi maddeden soruşturma açıldığının da ifade edilmediğini vurguladı. Söz konusu foruma katıldığını, adı geçen pankartın da duyuru amaçlı olduğunu kaydeden Dinç, “O gün orada asılı olan şey, pankarttır. Ben oraya vardığımda forum başlamıştı. Forumda Eskişehir’de polisler ve sivil kişilerce öldürülen öğrenci arkadaşımız Ali İsmail Korkmaz’ı yaşatmak için üniversitemize fidan dikilmesi ve merdivenlerin boyanması konuşuldu. Okulda yaşanan öğrenci sorunlarının da konuşulduğu foruma katılmam ve orada arkadaşlarımla düşüncelerimi paylaşmamın bir disiplin suçu olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“Bu pankartın içeriği Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinin hangi maddesini ihlal etmektedir?” diye soran Dinç, “Foruma katılmam ve orada konuşmam düşünce ve düşündüklerini ifade etme özgürlüğü kapsamındadır. Bu soruların ne maksatla sorulduğu, tarafımca anlaşılamamıştır. Sanki organize bir suç örgütüne yönelik bir operasyon kapsamında gözaltına alınmışım da, kolluk tarafından sorgulanıyorcasına karşılaştığım bu sorulara cevap dahi vermiyorum” dedi.