Üniversitede, Amerikan Bürosu açılışında arbede

Üniversitede, Amerikan Bürosu açılışında arbede
Üniversitede, Amerikan Bürosu açılışında arbede
Gaziantep Üniversitesi'nde (GAZÜ) Amerikan Bilgi Bürosu'nun açılışında Amerika karşıtı sloganlar atarak içeri girmek isteyen bir grup öğrenci, polis engeline takıldı. Ağzı kapatılıp yere yatırılan bir öğrenci polislerle uzun süre mücadele ederken, arkadaşları onu kurtarmak isteyince arbede yaşandı.



Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği Başmüsteşarı Doug Siliman ve ABD Adana Başkonsolosu Daira Darnell, GAZÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’ndeki Amerikan Bilgi Bürosu’nu, Rektör Prof.Dr. Yavuz Coşkun ile birlikte hizmete açtı. Geniş güvenlik önleminin alındığı açılışta bir grup öğrenci ellerinde dövizlerle ‘Katil ABD üniversiteden defol’, ‘Kahrolsun ABD uşakları’, ‘Yankee go home’, ‘Katil ABD, işbirblikçi AKP’ sloganları atarak içeri girmek istedi. Polis engeliyle karşılaşan öğrenciler protestolarını sürdürürken, bir öğrenci 4 sivil polis tarafından gözaltına alınıp, yere yatırıldı. Polislerin güçlükle kontrol ettiği öğrenci, açılışı yapılan bilgi bürosu önünde slogan atmayı sürdürürken, önce ağzı kapatıldı, daha sonra uzaklaştırılmak istendi. Bu sırada diğer öğrenciler arkadaşlarını kurtarmak isteyince arbede yaşandı. Gözaltındaki arkadaşlarının bırakılmasıyla birlikte, öğrenciler bir süre daha protestolarını sürdürüp, uzaklaştı.
Başmüsteşar Doug Siliman ve Konsolos Daria Darnell, açılışın ardından geniş güvenlik önlemleri altında geldikleri İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde öğrencilere yönelik, ‘Obama yönetiminde Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politikası’ konulu konferansa katıldı. Siliman, Obama’nın nükleer silahların önlenmesine yönelik çalışmalarda bulunduğunu ileri sürerek, “Nükleer silahlardan tamamen arındırılmış bir dünya sağlamak için şimdi harekete geçmezsek, daha önce görmemiş olduğumuz yıkıcı terörle ve savaşlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu korkutucu sonucun meydana gelmemesi için kırılgan olan uluslararası bir konsensus var. Nükleer silahların yayılmasını önlemeye yönelik anlaşmayı imzalayan 189 ülke tarafından da bu kaygılar dile getiriliyor. Bu anlaşma hem bazı hakları, hem de bazı sonuçları beraberinde getiriyor” diye konuştu.
Doug Siliman, konuşmasının ardından öğrencilerin Amerika’nın politikalarına yönelik sorularını yanıtladı. Konferans bitiminde Başmüsteşar Doug Silimann ve Konsolos Daria Darnell, protestocu öğrencilerle karşı karşıya getirilmemek için eskort eşliğinde üniversitenin sürekli kullanılan kapısı yerine, diğer çıkış kapısından ayrıldı.