Üniversitede ateş açan 'Zülfikar'lı Ulusoy HDP önünde sakinleştirdi

Üniversitede ateş açan 'Zülfikar'lı Ulusoy HDP önünde sakinleştirdi
Üniversitede ateş açan 'Zülfikar'lı Ulusoy HDP önünde sakinleştirdi
Antalya'da terör olaylarını protesto etmek isteyen grup, HDP il binasına yürümek isteyince polis, basınçmı su ve biber gazıyla müdahale etti. Daha önce Akdeniz Üniversitesi'nde ateş açarken görülen 'Zülfikar' dövmeli Ömer Ulusoy bu kez kalabalığı sakinleştirmeye çalışırken görüntülendi.

RADİKAL - Sosyal medya üzerinden örgütlenerek terör olaylarını protesto etmek için saat 19.00'da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişilik grup, şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okudu. 'HDP'yi basalım, bayrağımızı asalım" diye slogan atan grup, ardından yürüyerek 'Kapalı Yol' olarak adlandırılan Kazım Özalp Caddesi'ne geldi. Burada havuz başında toplanan göstericiler, basın açıklaması yaptı. Protestocu grup sık sık 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları attı.

Kalabalıktan ayrılan küçük gruplar, HDP İl binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri, HDP İl Başkanlığı binasına giden 10 sokağın girişini kapatarak göstericilere engel oldu. Polisin 'Dağılın' uyarılarına rağmen göstericiler, binaya yürümek isteyince TOMA'lardan basınçlı su ve biber gazı sıkıldı. Gazdan, çok sayıda gösterici etkilendi. Göstericiler bunun üzerine polisi yuhaladı. Biber gazından polis ekipleri de etkilendi. Kargaşada çevik kuvvet ekiplerini aşan bazı göstericiler, takviye ekipler tarafından yakalanarak barikatın dışına çıkarıldı.

KALABALIK BİR KİŞİYİ LİNÇ ETMEK İSTEDİ

Ara sokaklarda devam eden olay sırasında göstericileri bir kişiyi Güneydoğu illerinden olduğu gerekçesiyle linç etmek istedi. Kızılsaray Mahallesi 78'inci Sokak'ta 5-10 kişilik grup tarafından darp edilen şahıs, polis ekipleri tarafından kurtarıldı. Yaralı şahıs için sağlık görevlilerinden yardım istedi. Ancak göstericiler sağlık görevlilerinin yaralıya müdahale etmesini izin vermedi. Grup arasında bir kişi daha sonra yaralının kimliğini çıkararak kontrol etti. Yaralı şahısın Amasyalı olduğunun söylenmesi üzerine grup, sağlık görevlilerinin yaralıya müdahale etmesine izin verdi.

Diğer yandan Tahılpazarı Mahallesi'ndeki HDP İl binasının yakınında bekleyen grup, buradaki bir alışveriş merkezine iki dev Türk bayrağı astı. Sık sık tekbir getirerek, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' diye PKK aleyhine slogan atan grup, HDP il binasına Türk bayrağı asılana kadar dağılmayacağını belirtti. 

İL BİNASINA BAYRAK ASILDI

HDP il başkanlığı binası önünde toplanan grubun binaya bayrak asma yönündeki ısrarı üzerine polis tarafından 2 kişiye izin verildi. Bu iki kişi polis eşliğinde HDP il başkanlığının olduğu binaya çıktı. Binanın çatı katına Türk bayrağı asılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Yaklaşık bin kişilik grup, bayrak asılmasının ardından da uzun süre HDP binası önünde bekledi.


ÖMER ULUSOY BU KEZ SAKİNLEŞTİRDİ

Bu grubun içerisinde Akdeniz Üniversitesi'nde çıkan olaylarda karşıt görüşlü öğrencilere tabancayla ateş eden, alnında Zülfikar dövmesi bulunan Ömer Ulusoy da yer aldı. Ulusoy, HDP binasına bayrak asmak isteyen grubu sakinleştirirken görüntülendi.

Diğer yandan polisin gruba yaptığı müdahaleden, olaylara karışmayan vatandaşlar da etkilendi. Motosikletine bindirdiği köpeğiyle İsmet Paşa Caddesi'nden geçen Hakan Can, sıkılan biber gazından etkilendi. Tramvay yolunda baygınlık geçiren Hakan Can'a ilk müdahale bir polis memuru tarafından yapıldı. Çevredeki esnaf, yerde yatan genci kendine gelmesi için getirdiği vantilatörle serinletmeye çalıştı. Ayran içirilip yüzü yıkanan Hakan Can'ın başında bekleyen köpeği ise bir an olsun ayrılmadı. Ambulans geldiğinde de Hakan Can'ın yanına gitmek isteyen köpek, sağlık görevlileri tarafından uzaklaştırıldı. Hakan Can, ambulanstaki tedavisinin ardından köpeğini de alarak evine gitti. HDP önündeki grup, saat 01.00'de dağılırken polis, olası bir saldırıya karşı bina önünde önlem almaya devam ediyor. (Mehmet ÇINAR-Süleyman EKİN-İbrahim LALELİ/ANTALYA/DHA)