Üniversitede bu kez tersi oldu

Üniversitede bu kez tersi oldu
Üniversitede bu kez tersi oldu

Öğretmenlik hakkı için eylem yapan öğrenciler, rektörle görüşemeden dağıldı. FOTOĞRAF: TAHSİN ÜLKER / DHA

Çukurova öğrencileri formasyon hakkı için eylem yapınca rektör polise 'Dağıtın bunları' dedi. Ancak polis öğrencilere güç kullanmak yerine konuşup ikna etti

ADANA - Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin formasyon eğitimi için yaptıkları eylemde, rektörle görüşmek istemesi gerginliğe neden oldu. Öğrencilerle görüşmeyen Rektör Prof. Alper Akınoğlu polislere, “Derhal bunlara müdahale edin” dedi.  Ancak Güvenlik Şube Müdürü Erhan Yıldırım, müdahale emri vermeyip, öğrencileri ikna ederek eylemi sonlandırdı.
Yaklaşık 150 öğrenci, ‘Formasyon hakkımızı istiyoruz’ yazılı dövizler taşıyıp, ‘Yönetim uyuma öğrencine sahip çık’ diye sloganlar attı. 
Öğrenciler adına bir açıklama yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Tük Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Töre Özbek, YÖK’ün Fen-Edebiyat ile İlahiyat Fakülteleri’ne öğrenim süreci içinde eğitim bilimleri derslerinin verilmesi hakkını tanımasıyla birçok üniversitenin bu uygulamaya geçtiğini, ancak Çukurova’nın geçmediğini söyledi. Özbek, “Biz, birçok üniversiteden daha yüksek puanlar alarak buraya geldik. Ancak bu uygulamaya geçen ve puanı bizden düşük üniversitelerde okuyan öğrenciler KPSS , Akademik Lisans Eğitim Sınavı  stresi yaşamadan iş sahibi olabilecekler. Rektörlüğün harekete geçmesini istiyoruz.”
Öğrencilerden ikisinin görüşmek istediği Prof. Dr. Akınoğlu, talebi geri çevirdi. Öğrenciler Rektörlük binasına daha da yaklaşmak isteyince 30 çevik kuvvet polisi, etten duvar ördü.
Öğrencilerin oturma eylemlerini sürdürmesi üzerine Rektör Akınoğlu sinirlenip  polislerine, “Derhal müdahale edin” diyerek tepki gösterdi. Prof. Dr. Akınoğlu, tekrar binaya çıkarken, Güvenlik Şube Müdürü dağılmamakta direnen öğrencilere, “Basın açıklaması yaptınız. Bundan sonra yapacaklarınız yasaya aykırı. Rektör müdahale emri verdi. Ben emri uygulamakla görevliyim. Ancak müdahaleden yana değilim. Haksız duruma düşmemek için dağılın. Rica ediyorum, bir problem çıkmadan dağılın” diye uyardı. Bunun üzerine öğrenciler, ‘Rektör istifa’ sloganları atarak dağıldı. (dha)


    ETİKETLER:

    KPSS