Üniversitede eylem: Akiller cezaevlerine gitsin

Üniversitede eylem: Akiller cezaevlerine gitsin
Üniversitede eylem: Akiller cezaevlerine gitsin
İstanbul Üniversitesi'nde Yurtsever Gençlik üyesi öğrenciler, Dicle Üniversitesi'ndeki olayları protesto ederek, Tekirdağ Cezaevi'nde siyasi tutukluların sürdürdüğü açlık grevlerine dikkat çekmek için eylem yaptı.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi'nde Yurtsever Gençlik üyesi bir grup öğrenci, Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde başlayan ve birçok üniversitede devam eden olayları protesto etmek ve Tekirdağ Cezaevi'nde siyasi tutukluların sürdürdüğü açlık grevlerine dikkat çekmek için eylem yaptı.
İstanbul Üniversitesi'nde farklı bölümlerden toplanan öğrenciler, üniversitenin Beyazıt'taki ana girişine yürüyerek bir araya geldi. Sayıları yaklaşık yüzü bulan eylemciler, "Sömürgeci Zihniyete Karşı Her Yer Dicle Her Yer Direniş" ve "Açlık Grevinin Sesini Duyun Kısıtlama Değil Çözüm İstiyoruz" yazılı pankart açtı. "Her yer Dicle her yer direniş", "Kürt Halkına imha dayatılamaz" sloganları atan eylemciler adına basın açıklaması Kürtçe ve Türkçe okundu. Basın açıklamasında, üniversitelerdeki saldırıların polis ve Hizbulkontra çeteleri tarafından yapıldığı ve saldırıların amacının barış sürecini baltalamak olduğu belirtildi. Açıklamada Tekirdağ Cezaevi'ndeki uygulamalara karşı başlatılan açlık grevinin 32. gününe girdiği belirtilerek, "Şayet devlet çözümde samimiyse bu uygulamaların bir an önce son bulması gerekir ve akil insanların cezaevindeki tutsakları ziyaret edip, onların taleplerini dinlemesi gerekir" denildi.
Açıklamanın ardından açlık grevindekilere destek için 5 dakika oturma eylemi yapan öğrenciler, daha sonra slogan atarak Çemberlitaş Tramvay Durağı'na yürüdü. Polis tarafından uzaktan takip edilen eylemciler, tramvaya binerek uzaklaştı. (Özkan ARSLAN-Süleyman KAYA/DHA)