Üniversitede 'karınca' sistemi

Kocaeli Üniversitesi'nin Teknik Eğitim Fakültesi öğrencileri, 'karınca sistemiyle' geleceğin öğretmenleri olarak yetiştiriliyor.

İZMİT - Kocaeli Üniversitesi'nin Teknik Eğitim Fakültesi öğrencileri, 'karınca sistemiyle' geleceğin öğretmenleri olarak yetiştiriliyor. Karıncalar izlenerek geliştirilen sistemle öğrenciler, topladıkları her türlü atık maddeyi eğitim materyali olarak kullanıyor ve fakülteye milyarlarca lira katkı sağlıyor.
Yrd. Doç. Dr. Çetin Baytekin, iki yıl boyunca yaşayışını izlediği karıncalarda gözlemlediği çalışkanlık, yaratıcılık ve yardımlaşma sisteminin eğitimde
uygulanabileceğini düşünerek bir sistem geliştirdi. Devletin imkânlarıyla öğretmen yetiştirmenin imkânsız olduğunu belirten Baytekin, şunları söyledi:
"Öğrencilerime eğitimde kullandığımız her türlü araç ve gereçlerin çevreden toplanabilecek atıklarla yapılabileceği fikrini verdikten sonra, akla gelen yüzlerce çeşit atık toplandı. Bunlar kâğıt karton, metal, bozuk ampul, radyo-televizyon parçaları, kullanılmış piller gibi maddelerdi. Öğrencilerim bunları eğitim metaryali haline getirdi. Hatta bozuk bir bilgisayarı bile tamir edebildiler. Karınca sistemiyle öğrencilerin yaratıcılığını geliştirirken, fakülteye de milyarlarca lira katkı sağlıyoruz."