Üniversitede kavga

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde karşıt görüşlü iki grup arasında kavga çıktı. 55 öğrenci gözaltına alınırken, aramalarda döner bıçağı, kama, satır ile çok sayıda demir ve tahta sopa ele geçirildi.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde karşıt görüşlü iki grup arasında kavga çıktı. 55 öğrenci gözaltına alınırken, aramalarda döner bıçağı, kama, satır ile çok sayıda demir ve tahta sopa ele geçirildi.
Edebiyat Fakültesi'nde sınavlara girmek amacıyla gelen bir grup öğrenci ile o sırada fakültede bulunan karşıt görüşlü öğrenciler arasında başlayan gerginlik, kavgaya dönüştü. Çevik kuvvet ekiplerinin olaylara biber gazı da kullanarak müdahale etmesi sonucu 55 öğrenci gözaltına alındı. Ayrı ayrı otobüslere bindirilerek Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürülen öğrencilerden bazıları hafif yaralandı.
Bir hafta süren gerginlik
Yetkililer, geçen hafta iki kişinin karşıt görüşlü grup tarafından sınavlara sokulmak istenmemesi nedeniyle başlayan gerginliğin bugüne kadar sürdüğünü anlattı. Öğrencilerin fakülteye üç döner bıçağı, iki 'sallama' diye bilinen 50 santimetre uzunluğunda bıçak, bir pala, bir kama, satır, Uzakdoğu dövüş sporlarında kullanılan bir silah (mamçıka) ile çok sayıda demir-tahta sopa soktuğu belirtildi.