Üniversitede oruç terörü

Her yıl ramazan ayında özellikle Anadolu'daki üniversitelerde yaşanan 'oruç gerginliği' yine başladı.
Ramazandan kısa bir süre önce Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ndeki fakülteleri dolaşan bir grup ülkücü...

İSTANBUL/TOKAT - Her yıl ramazan ayında özellikle Anadolu'daki üniversitelerde yaşanan 'oruç gerginliği' yine başladı.
Ramazandan kısa bir süre önce Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ndeki fakülteleri dolaşan bir grup ülkücü oruç ayı boyunca kimsenin bir şey yiyip içmemesi konusunda sözlü uyarılarda bulunarak, uymayanların 'cezalandırılacağını' söyledi. Geçen pazartesiden itibaren de fakülte kantinlerinde gruplar halinde nöbet tutan ülkücü öğrenciler, oruç tutmayanların bir şey yiyip içmesini engellemeye başladı.
İktisat Fakültesi kantininde çay ve sigara içen bir grup öğrencinin ülkücüler tarafından engellenmesi üzerine tartışma başladı. Bu sırada kantine gelen fakülte sekreteri Mehmet Delice'nin de kantinlerde bir şey yiyip içilmesinin kendisi tarafından yasaklandığını söylediği iddia edildi. Sol görüşlü öğırencilerin iddiasına göre, kısa süre sonra da, 'Ramazan ayı müddetince sabah 08.00 ile 18.00 saatleri arasında kantinlerde bir şey yiyip içmenin yasak olduğunu' anlatan ve altında Delice'nin imzası bulunan bir yazı kantin duvarına asıldı.
Fen Edebiyat Fakültesi kantininde ülkücülerin çay içen bir grup kız öğrenciye sözlü sataşmaları üzerine kavga çıktı. Özgür Çelik ve Tuncay Sezer isimli öğrenciler ülkücülerin satırlı saldırısı sonucu yaralandı. Kavga askerlerin müdahalesiyle son bulurken iki grup öğrenci de gözaltına alınarak İl Jandarma Alay Komutanlığı'na götürüldü. Öğrenciler 22.30 sıralarında da serbest bırakıldı. Ancak sol görüşlü öğrenciler dışarı çıktıklarında ülkücülerin beklediğini görünce, telefon açarak arkadaşlarından gelip kendilerini almalarını istedi.
'Can güvenliğimiz yok'
Arkadaşlarının yardım çağrısı üzerine 15 kişilik grup halinde merkez komutanlığına doğru giden sol görüşlü öğrenciler Taşköprü mevkisine geldiklerinde ülkücülerin saldırısına uğradı. Grup kaçmaya çalışırken ülkücülerin yakaladığı Tarih Bölümü son sınıf öğrencisi Bayram Yağ dövüldükten sonra 4 metre yüseklikten Yeşilırmak Nehri'ne atıldı. Su seviyesinin 80 santim olduğu ırmağa düşen Bayram Yağ, götürüldüğü hastanede tedaviden sonra taburcu edildi.
Ertesi günü de aynı ülkücüler tarafından tehdit edildiklerini anlatan öğrenciler, can güvenliklerinin olmadığını söyledi. (Radikal, dha)
Delice'ye soruşturma
Sekreterliğini yaptığı fakülte kantinine, ramazanda yemek içmenin yasak olduğu yazısını astığı öne sürülen Mehmet Delice iddiaları yalanladı. Fakültede herhangi bir kavga olduğunu da kabul etmeyen Delice, olayın polise yansıdığını hatırlatınca, "Öğrenci şeyleri bunlar. Bazen oluyor böyle. Her ramazanda olur" dedi. Kavgayı doğrulayan Rektör Prof. Zehra Seyfikli ise olayın oruç tutan öğrencilerin, kantinde oruç tutmayanlara çay ikram etmesi yüzünden başladığını söyledi. Seyfikli 10 öğrenci ve Fakülte Sekreteri Delice hakkında soruşturma açıldığını belirtti. Tokat Emniyet Müdürü Atilla Çınar ise, olayın iddia edildiği gibi oruç tutma meselesi yüzünden değil bir kız öğrenciye çay ısmarlama nedeniyle çıktığını öne sürdü.