Üniversitede SOMA'lı müdahale!

Üniversitede SOMA'lı müdahale!
Üniversitede SOMA'lı müdahale!
İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde öğrenciler, SOMA (Siyasal Olaylara Müdahale Aracı) adını verdikleri maketle içeri girmek istedi. Özel güvenlik görevlileri izin vermeyince arbede yaşandı.

İSTANBUL  - İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi önünde toplanan Öğrenci Kolektifleri üyesi bir grup üniversite öğrencisi, SOMA (Siyasal Olaylara Müdahale Aracı) adını verdikleri maketi üniversite binasına sokmak istedi. Öğrenciler bu girişime izin vermeyen özel güvenlik görevlilerine ellerindeki pet şişelerle su sıktı, öğrencilerle görevlileri arasında arbede yaşandı.

Öğrenci Kollektifleri üyesi 10 kişilik grup saat 11.00'de İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi giriş kapısında toplandı. Öğrenciler yanlarında getirdikleri Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA)ya benzettikleri, SOMA'yı kampüse sokmak istedi. Ancak özel güvenlik görevlileri, öğrencilerin SOMA'yla içeriye girmelerine izin vermedi. Bunun üzerine öğrenciler araçların girdiği kapıya yöneldi. Öğrenciler Çevik Kuvvet polisinin yanından geçerek, araç kapısına gitti. Burada da aynı uygulamayla karşılaşan öğrenciler, polisin yaptığı müdahale uyarılarına benzer uyarılar yaptıktan sonra ellerindeki şişelerden su sıkmaya başladı. Özel güvenlik görevlileri ıslanmamak için kaçmayı tercih etti.

Öğrenciler sonra tekrar öğrenci giriş kapısına gittiler. Kapının kapalı olduğunu gören öğrenciler buradaki özel güvenlik görevlilerine de su sıktı. Ancak bir güvenlik görevlisi öğrenciyi itip elindeki şişeyi alınca, iki taraf arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Olaylar sırasında SOMA da parçalandı.

Eylemin ardından öğrenciler kampüse girdi. (Elvan EZBER/DHA)