Üniversitede taciz skandalı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sağlık Yüksek Okulu Sekreteri öğretim görevlisi K.P. hakkında, yüksekokulda görevli 3 kadın çalışına elle tacizde bulunduğu iddiası üzerine rektörlük tarafından idari soruşturma açıldıOkuldaki üç kadın çalışanın taciz edildikleri yönündeki şikayetlerini kendisine başvurarak anlattığını söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Orak, “Olayla ilgili hemen soruşturma açtık. Tarafların ifadelerine başvurduk. Soruşturma tamamlanıncaya kadar da K.P.’yi görevden aldık” dedi.
Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Yüksek Okulu Sekreteri K.P.'nin, 3 kadın çalışanı elle taciz etmesi iddiasıyla çalkalanıyor. Yaklaşık 1.5 yıl önce Yüksekokul Sekreteri olarak göreve başlayan evli ve 2 çocuk babası K.P., iddiaya göre yüksekokulda görevli 2’si evli 3 kadın memuru elle taciz etti. Görevli memurların tepki göstermesi üzerine ise K.P. ‘Sizi okuldan attırırım’ tehdidinde bulundu. Ancak tacizlere daha fazla dayanamayan 3 kadın memur, Rektörlüğe şikeyet dilekçesi yazdı. Dilekçeler üzerine kurulan soruşkturma komisyonu, K.P.’yi idari soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden aldı. Ayrıca komisyon 3 kadın memur ile K.P.’nin ifadelerine başvurdu.

‘HAYATINIZI BİTİRİRİM’
Yüksekokul Sekreteri olan öğretim görevlisi K.P.’nin yaklaşık 1 yıldır sözlü ve elle tacizine uğradığı yönünde şikayet dilekçesi yazan Ç.Y., okulda yalnız kaldığı zamanlarda K.P.’nin yanına yaklaşarak elle vücuduna dokunduğunu söyledi. Kendisine yapılan tacizi sürekli engellemeye çalıştığını belirten Ç.Y., “Sizi şikayet ederim’ demesi üzerine ise K.P.’nin ‘Bana hiçbir şey yapamazsınız. Bir şey anlatırsanız sizi üniversiteden attırırım. Sizin hayatınızı bitiririm’ dediğini iddia etti.

‘ANLATMAYA KORKTUM’
K.P. hakkında şikayetçi olan diğer kadın memurlardan biri de dilekçesinde, “K.P. beni elle sürekli taciz ediyor, korkutuyordu. İlk başlarda sadece kendimin tacize uğradığını düşünüyordum. Anlatmaya korkuyordum. Daha sonra diğer arkadaşların da aynı şekilde taciz edildiğini öğrendim. Beraber olup şikayetçi olduk” dedi.
Bazen sözlü bazen de fiziki tacize uğradığını belirten diğer kadın memur ise K.P’nin tek kaldığı zamanlarda eliyle vücuduna dokunmaya çalıştığını öne sürdü. Tacize karşı çıktığı için K.P. tarafından sürekli tehdit ve hakarete maruz kaldığını ifade eden kadın memur, isteklerine boyun eğmediği için, K.P.’nin kendisi hakkında sürekli, ‘verilen işleri yerine getirmediği’ gerekçesiyle tutanak tuttuğunu iddia etti.

‘İFTİRA ATILIYOR’
Komisyonun ifadesine başvurduğu K.P. ise, kendisine iftira atıldığını ve komplo ile karşı karşıya kaldığını öne sürürek, “İyi bir aile düzenim var. Bu şekilde asılsız iddialarla yıpratılmaya çalışılıyorum. Kimseyi taciz ve tehdit etmedim. 3 kadın da yalan söylüyor” diye konuştu

REKTÖR: GEREKEN YAPILACAK
3 kadının taciz edildikleri iddiası ile kendilerine başvurduğunu belirten NKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Orak, “Olayla ilgili hemen soruşturma açtık ve tarafların ifadelerine başvurduk. Soruşturma tamamlanıncaya kadar da K.P.’yi görevden aldık. Soruşturma henüz sonuçlanmadı. Gereken neyse soruşturmanın sonucuna göre yerine getirilecek. Geniş kapsamlı olarak çalışmalar devam ediyor. 15 gün içinde soruşturma tamamlanacak” dedi.
Üniversite yönetimine şikayetlerini ileten 3 kadın memurun, soruşturmanın tamamlanmasının ardından olayı mahkemeye taşıyacağı bildirildi.(dha)