Üniversitede tacize yumurtalı yanıt

Üniversitede tacize yumurtalı yanıt
Üniversitede tacize yumurtalı yanıt

İTÜ Taşkışla?da bir öğrencinin üniversitenin özel güvenlik görevlisinin sözlü tacizine uğradığını söyleyen eylemciler, güvenlik kulübesini yumurta yağmuruna tuttu. FOTOĞRAF: TANER YENER / DHA

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü’nde E. isimli özel güvenlik görevlisinin kadın öğrenciye sözlü tacizde bulunduğu iddiası bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Öğrenciler, “Tacizci Üzmez’i korumaya çalışanları izledik önce. Kadınlar olarak hesap sorduk. Şimdi sıra diğer Üzmezgillerde” diye konuştu.
Öğrencilerin açıklamasına göre olay şöyle gelişti: Öğrenciler 6 Kasım’da YÖK’ün kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılacak olan eylemin afişini asarak bildiri dağıtıyordu. Bir gün öncesinde “Ben bu okulda hasta öğrencileri kucağımda taşıdım, yine taşırım” diyen güvenlik görevlisi E. öğrencilere bu kez “Siz kimsiniz, sizin neyinizi koruyacağım” gibi sözler etti. Bunun üzerinde gruptaki kadın öğrencilerden biri, önceki günkü sözlerini hatırlatınca, güvenlik görevlisi de “Çok meraklıysan yine seni alırım kucağıma” dedi.
Bunun üzerine İTÜ’lü kadın öğrenciler güvenlik görevlisini protesto etti. ‘İTÜ’de taciz istemiyoruz’, ‘Bir şemsiye de güvenlik görevlisine’, Senin canın yumurta mı çekti’ yazılı dövizler açan öğrenciler, kampus girişindeki bir güvenlik kulübesine dövizler asarak yumurta attı. (Radikal)