Üniversitedeki tacizde korkunç ifadeler

Üniversitedeki tacizde korkunç ifadeler
Üniversitedeki tacizde korkunç ifadeler
Hakkari Üniversitesi'nde kız öğrencilerin, öğretim görevlileri tarafından 'notlarının yükseltilmesi karşılığında cinsel ilişkiye zorlandığı' iddiasıyla başlatılan operasyonda alınan ifadeler, mağdur öğrencilerin yaşadığı kabusu gözler önüne serdi.

 

HAKKARİ - Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne, Hakkari Üniversitesi'ndeki taciz skandalıyla ilgili geçen mayıs ayında bir kız öğrencinin ihbar mektubunun ulaşmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, geçen cuma günü operasyon için düğmeye basıldı. Kent merkezi ve Yüksekova İlçesi'ndeki eş zamanlı baskınlarda, aralarında öğretim görevlileri İ.Y., H.Y. ve R.Y.'nin de bulunduğu 4 üniversite personeli, mağdur- şüpheli 5 kız öğrenci ile 6 kişi olmak üzere toplam 15 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, bilgisayar ve cep telefonlarına da el konuldu. 15 kişiden 4'ü emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.
' Suç örgütü kurmak, yönetmek, suç örgütüne üye olmak ve yardım etmek, örgüt faaliyeti kapsamında cinsel saldırı, rüşvet ve fuhşa aracılık yapmakla' suçlanan 11 kişiden 8'i verdikleri ifadenin ardından savcılık tarafından serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen öğretim görevlilerinden İ.Y. tutuklandı. H.Y. ve R.Y. ise kefaletle serbest bırakıldı.

OFİS GÖRÜNTÜSÜ VERİLMİŞ

Emniyetteki ifadelerden şüphelilerin, notlarını yükseltmek için ağlarına düşürdükleri kız öğrencilerle birlikte oldukları, bir apartmanda kiraladıkları dairenin dışarıdan fark edilmemesi için camına 'Harita Mühendislik Ofisi' yazılı tabela astıkları, apartmana girip çıkarken de polisin takip etmesi ihtimaline karşı gözcü bulundurdukları ileri sürüldü. Şüphelilerin kiraladıkları dairenin giderlerini de ortak karşıladıkları öne sürüldü.
Öğretim görevlisi H.Y.'nin not karşılığı birlikte olmaya çalıştığı kız öğrencileri ikna edebilmek için sınav kağıtlarını öğrencileriyle okuduğu, bu konuda örgüt üyesi olan ve Hakkari Üniversitesi ile alakası olmayan diğer şüpheli ile yaptığı telefon görüşmesi de polisin teknik takibine takıldı. 
Şüpheli öğretim görevlisi H.Y.'nin ise bazı notlarının düşük olması nedeniyle kendisini arayan kız öğrenciye 'Aşkım' diye hitap ettiği ve akşam da buluşmak istediğini dile getirdiği yine telefon görüşmelerine yansıdı.

MAĞDUR ÖĞRENCİLERİN ŞOK EDEN İFADELERİ

Polis, operasyon kapsamında yaklaşık 20 kız öğrencinin ifadesine başvururken, öğrencilerin söyledikleri skandalı gözler önüne serdi. İfade verenlerden bazı öğrenciler, cinsel birlikteliği kabul etmeyince notlarının düşürüldüğünü ve derslerden bırakıldıklarını öne sürdü. Bazı öğrenciler de zorla kurulan ilişkileri ayrıntılarıyla anlattı.

"BEN SENİ KORURUM" Hakkari dışından gelen bir öğrencinin ifadesinde, öğretim görevlisi İ.Y.'nin cep telefonundan kendisini sürekli taciz ettiğini ve kendisine "Ben seni Van'a götürürüm. Orada tatil yaparız. Sonra sana soruları veririm. Sen Hakkarili değilsin, burada sıkıntı yaşatırlar sana. Ama benimle olursan kimse sana karışamaz, Zaten erkek arkadaşın da yok, bulmana da gerek kalmaz, benimle birlikte olursun" dediğini öne sürdü.
Gözaltına alınan öğretim görevlilerinin derslerinde, kız öğrencilere rahatsız edici şekilde davrandığını iddia eden bazı kız öğrencilerin, derslere girmediklerini belirttikleri öğrenildi.
Notlarının düşük olması nedeniyle öğretim görevlisi İ.Y.'nin odasına gittiğini ve burada başından geçenleri anlatan bir diğer mağdur kız öğrenci ise, İ.Y.'nin kapıyı kilitleyip cinsel tacizde bulunduğunu, korktuğu için de ses çıkartamadığını ileri sürdü.
Bir diğer mağdur öğrenci ise dersten geçmesi için notunun 60 olması gerektiğini ancak sınav notunun bunun altında kaldığını ve bunu konuşmak için odasına gittiği öğretim görevlisi R.Y.'nin kendisine, "Sen çok güzelsin. Senin mutlaka evlilik dışı bir ilişkinin olması lazım. Sınavlarını hiç düşünme ben halledeceğim" dediği ileri sürdü.