Üniversiteden atılma kaldırıldı

Yükseköğretimden atılan öğrenciler için artık af çıkarmaya gerek kalmayacak. Çünkü yükseköğretimin hiçbir kademesinde artık herhangi bir nedenle öğrenci atılamayacak

ANKARA - YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK Genel Kurulu kararıyla üniversitelerden atılmanın tamamen kaldırıldığını açıkladı.
Alınan yeni karara göre, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora da dahil yükseköğretimde herhangi bir nedenle öğrenci atılamayacak. Kararla, geçmiş yıllarda sıkça yapılan ‘af uygulamasına’ da artık gerek kalmayacak. Öğrenciler herhangi bir nedenle başarısız olarak okulu uzattıklarında, üniversiteye zamlı harç ödeyecekler.
YÖK Genel Kurulu dün YÖK Başkanı Özcan başkanlığında toplandı. Akşam saatlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere toplantıdan ayrılan Özcan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özcan, gazetecilerin toplantıda hangi maddelerin görüşüldüğünü sormaları üzerine, “Bunların içinde sizin en çok ilgilendiğiniz bir madde var. Af Kanunu gerektirmeyecek bir düzenleme vardı, o bitti” dedi. Özcan, toplantıda 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nda bulunan toplam altı maddede değişikliğe gidildiğini, toplamda da kanunun 15 maddesinin yeniden düzenlendiğini söyledi. Özcan, toplantıda ileriki yıllarda af kanunu gerektirmeyecek bir düzenleme yaptıklarını dile getirerek, Türkiye’de kurulması plan ‘Mükemmeliyet Merkezleri’yle ilgili kanun düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını da bildirdi.
Yatay geçiş yönetmelik taslağının bugünkü toplantıda görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine Özcan, zaman kalmadığı için görüşülmediğini, 18 Şubat’ta yapılacak toplantıda ele alınacağını bildirdi. Yönetmeliğin bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı yönündeki soruyu Özcan, “Eğer bitirebilirsek olur. Bu bizim hızımıza bağlı. Bir dahaki toplantıda bitirirsek ondan sonra uygulamaya konulur” diye yanıtladı. Bir gazetecinin, YÖK’ün üniversiteye girişte katsayıyla ilgili son kararına karşı Danıştay’da yeniden dava açıldığını hatırlatması üzerine, “Açsınlar ne yapalım. Her zaman açıyorlar” dedi. Gazetecinin, “Katsayıların sembolik olduğu söyleniyor” sözleri üzerine Özcan, “Hayır sembolik değil” karşılığını verdi.
YÖK Genel Kurulu toplantısından sonra ayapılan açıklamada, Turgut Özal Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e bildirilen Prof. Dr. Erol Oralın ile Kadir Has Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e bildirilen Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın atamalarının gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, altı fakülteye dekan atamasının yapıldığı ifade edildi.
Bu sene son kez yapılacak olan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın daha önce 16 Mayıs 2010 olarak belirlenen tarihinin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği başka bir sınavla aynı güne denk gelmesi nedeniyle 9 Mayıs’a alındığı da açıklamada ifade edildi. (Radikal)
  http://www.radikal.com.tr/97868697868622

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İmzalarınızı ihmal etmeyin - occaminusturasi

  Yasanın bir an önce çıkarılması ve affın geriye dönük olması için lütfen online imza kampanyasına destek verelim: http://www.universitedenatilma.com/imza/

  Burada en büyük görev medyaya düşüyor. - umurtuna

  YÖK başkanı yaklaşık 2 yıl önce üniversiteden atılmanın kaldırılacağını dile getirmişti.haber 05/02/2010 da yayımlanmış,o tarihten beri yardım istemediğimiz gazeteci haberci kalmadı.Ülkemizde teröristlere bile genel af düşünülürken,yarıda kalan üniversite eğitimini bitirmek isteyen binlerce Türk gencinin gelecekleri neden düşünülmüyor? tüm mercilere dilekçelerimizi gönderdik,kpss enkazı,referandum derken artık ümitlerimiz tükenme aşamasına geldi.YÖK,MEB,BAŞBAKANLIK ve TBMM ülkemin bütün kurumlarının bizlerden haberi var ve üniversitelerimize dönebilmemiz için kamuoyu beklemektedirler.Lütfen bizlerin sesini daha gür duyurun.Size güveniyoruz.Saygılarımızla?

  http://www.universitedenatilma.com/ - ekolcuoglu

  http://www.universitedenatilma.com/ 1- 2008 affından yararlanamayanların 2- 2008 affından yararlanıp sıkışık sınav programı nedeniyle başarısız olanların 3- 2008 affından sonra okulla ilişkisi kesilenlerin 4-Yüksek lisans ve doktorasını yaparken çeşitli nedenlerle ilişkisi kesilenlerin 5-Yatay geçiş ve dikey geçişler sonucu oluşan koşullar nedeniyle ilişkisi kesilenlerin Bizlerle iletişime geçerek daha iyi organize olabilirsiniz.Bu sayede planlı hareket ederek sesimizi isabetli şekilde duyurabiliriz.İletişim adreslerimizi msn olarak ekleyiniz. ANKARA : iletisim@universitedenatilma.com (Anıl,Erdem) İSTANBUL : universitedenatilmaistanbul@hotmail.com (Gökhan) İZMİR : universitedenatilmaizmir@hotmail.com (Asım)

  Toplanıyoruz!!! - maydin06

  arkadaşlar önceki yılları ve 2008 affından yararlanan-yararlanmayan herkesi kapsaması için burada toplanıyoruz lütfen sizde destek olun www.universitedenatilma.com

  Bilgi edinme hakkınızı kullanın - occaminusturasi

  Konu hakkında sorusu olanlar ya da belirsizlik nedeniyle tepkilerini dile getirmek isteyenler bilgi edinme hakkı kanunu gereği YÖK'ün internet sayfasından bilgi talep edebilirler: http://www.yok.gov.tr/content/view/346/145/lang,tr_TR/

  son durum nedir? - revo

  Slmmm arkadaşlar, bu yasa tasarısında ki son durum nedir bilen var mı? Geçmiş yılları kapsamayacak diye bir şeyler okudum. Örneğin ben 2009 yılında atılacağımı anlayınca kendi isteğimle bırakmıştım. Şimdi bu yasadan yaralanamıyormuyum. Okulu bitirmek istiyorum 7-8 tane dersim kaldı. Radikal' den ricam bu konuyla ilgili detaylı bir haber yapabilirmisiniz. Bu arada bazı yorumları okudum. İşte bu yüzden kalkınamıyoruz şudur budur. Size şunu söyleyim bu ülkede gerçekten iş yapacak insanların yarısı sokakta. Siz zannediyorsunuz ki üniversitede gerçekten bir şey öğretiliyor. Üniversite dediğin şey artık badem bıyıklı sözde bilim adamlarının saçmalıklarının ezberlendiği bir yerden başka bir şey değil. Sorgulamıyorsanız, düşünmüyorsanız problem değil notları ezberleyin derece bile yaparsınız.

  Ne zaman yasalaşacak - bmplzkt

  Çok olumlu bir karar olarak değerlendiriyorum bu yasayı. Birçok insan okurken çalışıyor bu nedenle eğitim hayatı aksıyor, malum ülkenin ekonomik durumu ortada eğitim masraflarını aile desteği almadan karşılamak çok çok zor. Aile desteği alamayan insanlar da bir yerden sonra azami süre ya da başarısızlık nedeniyle okuldan atılıyor. Bu konuya çözüm bulunması çok yerinde olmuş. Ancak bu tasarı ne zaman yasalaşacak acaba, umarım önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirilir.