Üniversiteden atılma kaldırıldı

Yükseköğretimden atılan öğrenciler için artık af çıkarmaya gerek kalmayacak. Çünkü yükseköğretimin hiçbir kademesinde artık herhangi bir nedenle öğrenci atılamayacak

ANKARA - YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK Genel Kurulu kararıyla üniversitelerden atılmanın tamamen kaldırıldığını açıkladı.
Alınan yeni karara göre, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora da dahil yükseköğretimde herhangi bir nedenle öğrenci atılamayacak. Kararla, geçmiş yıllarda sıkça yapılan ‘af uygulamasına’ da artık gerek kalmayacak. Öğrenciler herhangi bir nedenle başarısız olarak okulu uzattıklarında, üniversiteye zamlı harç ödeyecekler.
YÖK Genel Kurulu dün YÖK Başkanı Özcan başkanlığında toplandı. Akşam saatlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere toplantıdan ayrılan Özcan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özcan, gazetecilerin toplantıda hangi maddelerin görüşüldüğünü sormaları üzerine, “Bunların içinde sizin en çok ilgilendiğiniz bir madde var. Af Kanunu gerektirmeyecek bir düzenleme vardı, o bitti” dedi. Özcan, toplantıda 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nda bulunan toplam altı maddede değişikliğe gidildiğini, toplamda da kanunun 15 maddesinin yeniden düzenlendiğini söyledi. Özcan, toplantıda ileriki yıllarda af kanunu gerektirmeyecek bir düzenleme yaptıklarını dile getirerek, Türkiye’de kurulması plan ‘Mükemmeliyet Merkezleri’yle ilgili kanun düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını da bildirdi.
Yatay geçiş yönetmelik taslağının bugünkü toplantıda görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine Özcan, zaman kalmadığı için görüşülmediğini, 18 Şubat’ta yapılacak toplantıda ele alınacağını bildirdi. Yönetmeliğin bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı yönündeki soruyu Özcan, “Eğer bitirebilirsek olur. Bu bizim hızımıza bağlı. Bir dahaki toplantıda bitirirsek ondan sonra uygulamaya konulur” diye yanıtladı. Bir gazetecinin, YÖK’ün üniversiteye girişte katsayıyla ilgili son kararına karşı Danıştay’da yeniden dava açıldığını hatırlatması üzerine, “Açsınlar ne yapalım. Her zaman açıyorlar” dedi. Gazetecinin, “Katsayıların sembolik olduğu söyleniyor” sözleri üzerine Özcan, “Hayır sembolik değil” karşılığını verdi.
YÖK Genel Kurulu toplantısından sonra ayapılan açıklamada, Turgut Özal Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e bildirilen Prof. Dr. Erol Oralın ile Kadir Has Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e bildirilen Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın atamalarının gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada, altı fakülteye dekan atamasının yapıldığı ifade edildi.
Bu sene son kez yapılacak olan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın daha önce 16 Mayıs 2010 olarak belirlenen tarihinin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği başka bir sınavla aynı güne denk gelmesi nedeniyle 9 Mayıs’a alındığı da açıklamada ifade edildi. (Radikal)