'Üniversiteler AB'ye uymalı'

Marmara Üniversitesi'nde yeni eğitim-öğretim yılı, dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de katıldığı bir törenle başladı. Törenden önce rektör Prof. Tunç Erem'i ziyaret eden Sezer...

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi'nde yeni eğitim-öğretim yılı, dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de katıldığı bir törenle başladı. Törenden önce rektör Prof. Tunç Erem'i ziyaret eden Sezer, şu uyarıları yaptı: "AB'ye üyelik sürecinde ülkemiz yükseköğretimini bilimsellik yönünden yeniden yapılandırmak zorundayız. Bilim, siyaset üstü tutulması gereken bir hedef olarak algılanmalı. Üniversiteye ilişkin tartışmalar, üniversitelerin temel görevlerini yerine getirmesine engel oluşturuyor. Gerekli altyapı ve yeterli donanımı sağlamadan, siyasal kaygılarla yeni üniversite açılması, yükseköğretimin sorunlarını daha da artırır."
Törene, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan da katıldı. Rektör Erem, üniversitede 1959'da Öğrenci Konseyi Başkanlığı yapan Doğan'a 'Onursal Doktora' unvanı vereceklerini söyledi.