Üniversiteler Anıtkabir'de

Hükümetin imam-hatip düzenlemesi üniversiteleri ikinci kez Anıtkabir'de buluşturuyor.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Hükümetin imam-hatip düzenlemesi üniversiteleri ikinci kez Anıtkabir'de buluşturuyor. AKP'nin imam-hatiplilerin üniversiteye girişinin önünü açacak düzenlemesine tepki için 25 Ekim 2003'te Anıtkabir'e yürüyen üniversiteler, bugün bir kez daha Anıtkabir'de YÖK Yasası'nı protesto edecek.
25 Ekim'de yürümüşlerdi
AKP, ilk imam-hatip girişimini ekimde Meclis'e gönderdiği tasarıyla başlatmıştı. Üniversitelerse tasarıya tepkilerini 25 Ekim'de Ankara'da toplanarak göstermişti. Rektörler Anıtkabir'e yürümüştü.
Tek maddelik yasa tasarısı gelen tepkiler üzerine Meclis'te soğumaya bırakılmıştı. Yedi ay sonra AKP, imam-hatip düzenlemesini YÖK yasa tasarısıyla yeniden Meclis'e taşıdı. Yasanın kabulü üniversitelerin tepkilerini artırdı.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, üniversitelere, "Cuma günü Anıtkabir'de buluşalım" mesajı yolladı. Bugün Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerden gelecek olan öğretim üyeleri, YÖK Yasası'nı Ata' nın huzurunda protesto edecek.
Rektör Aras, Anıtkabir'deki eylemi 'sessiz protesto' olarak nitelerken, bir dakikalık saygı duruşuyla yasaya tepkilerini dile getireceklerini söyledi. Anıtkabir'deki protestoya, sadece üniversite öğretim elemanlarının geleceğini belirten Aras, "Anıtkabir'in Aslanlı Yolu buluşma yeri. Saat 16:45'te orada toplanılarak, Anıtkabir'e yürünecek. Büyük bir katılımın olmasını bekliyoruz" dedi.
Aras, YÖK Başkanı ve üyelerine de duyuruyu gönderdiklerini söyledi. Ancak Teziç'in YÖK'ün resmi bir kurum olması ve 'üniversiteleri yönlendiriyor' görünmemek adına, yapılacak protestoya katılmayabileceği ileri sürüldü.
Öte yandan İstanbul'daki tüm üniversitelerin rektörleri de İstanbul Üniversitesi'nde toplanarak YÖK Yasası'nı ele aldı. Yapılan ortak açıklamada 17 Mayıs Pazartesi günü İ.Ü. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda 'haklı karşı çıkış eylemi' gerçekleştirileceği bildirildi.
Arınç: Yetkiyi paylaşmam
"TBMM egemenliği kullanan organlardan sadece biridir ve son sözü söyleyen yer değildir" diyen YÖK Başkanı Prof. Teziç'e yanıt TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan geldi. Arınç, şunları söyledi:
"TBMM yasama yetkisine tek başına sahiptir. Ben bu yetkimi hiçbir kurumla paylaşmam ve buna yönelecek itirazlara da karşı dururum. Eğer 'Son merci değildir' sözü Meclis'e atfen ve yasama yetkisiyle ilişkili söyleniyorsa, merak ediyorum son merci neresi?"