Üniversiteler jet hızıyla ceza kesti

Üniversiteler jet hızıyla ceza kesti
Üniversiteler jet hızıyla ceza kesti
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Hacettepe ve Ankara Üniversitesi, okullarında çıkan olayların ardından açtığı disiplin soruşturmalarında faturayı hızla öğrencilere kesti. Hacettepe Üniversitesi’nde 18 Mart günü bir grup öğrencinin yaptığı protesto gösterisine Çevik Kuvvet müdahale etmişti. Müdahale sırasında çok sayıda öğrenci yaralanmıştı. Hacettepe Üniversitesi, olayları nedeniyle 96 öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih -Coğrafya Fakültesi’nde de 14 öğrenciye açlık grevlerine dikkat çekmek için pankart astıkları ve paralara “Açlık grevlerine sessiz kalma” yazdıkları gerekçesiyle ‘terör örgütü üyeliği ve örgüt propaganda-sı’ndan dava açılmıştı. Henüz yargı kararı çıkmadan üniversite dokuz öğrenciye ‘yükseköğretim kurumundan çıkarma’, iki öğrenciye de ‘altı ay uzaklaştırma’ verdi.


  http://www.radikal.com.tr/112633811263384

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Universiteye benzer üniversiteler - buendia

  Türkiye'de düzgün bir ifade özgürlüğü zemini sunan üniversite sayısı bir elin parmakları kadar. Bu üniversiteler hem hükümetin politikaları hem de onlara karşı gaza gelmiş öğrenciler tarafından zarar görüyor. Ankara ve Hacettepe'de yaşananlar polis destekli alperen derneği üyelerinin 18 Mart anması iddiasıyla bu kampüslerde paramiliter güçler kurma çabasıdır. Öğrenciler bunu farkedince tepki veriyorlar ama onların tepkileri de o kadar anormal oluyor sonuçta üniversite toptan zarar görüyor. Zaten medya öğrencileri şiddet eğilimli gösterme derdindeyken öğrencilerin zıvanadan çıkmış görüntüleri sayesinde yök, rektörlükler ve polis fakülte yönetimleri üzerinde çok ciddi baskı kurarak öğrencilerin ceza almasını sağlıyor. Bu sürecin tamamı bir hükümet politikası gibi sistemli işliyor, ODTÜ olaylarından bu yana sürekli bir provakasyon halinde Ankara'daki üniversiteler.

  VANDALİZM Mİ DEDİ BİRİ? - goma

  Etkinlik her sene düzenleniyor fakat bir sorun çıkmıyordu.Neden bu sene böyle oldu? Çünkü bu sene etkinliği normal öğrenciler ve akademisyenler değil ülkü ocaklarına üye olan faşist öğrenciler yaptı.Okulda ülkücüler egemen olsun, sen o zaman gör vandalizmi.

  "Yanlı haber"? - ahmroz

  Doğrudur,radikal bir iki gündür yanlı haber yapmakta. Yaşananların gündemde yer alması ve birinci sayfadan verilmesi bir anlamda beklentimizi karşıladı tabii, ama "18 Mart'ı protesto etmek isteyen, içlerinde Öğrenci Kolektiflerinin de bulunduğu bir grup ile polis Beytepe kampüsünde karşı karşıya geldi" gibi bir haber yanlı olmaktan öte bir reklam metnine dönüşmüştür. Öncelikle, yaşananların sebebi 18 Mart'ı ya da etkinliğin adı olan " Bir Destandır Çanakkale"nin gösterimine müdahale edilmesi değil, etkinliği düzenleyenlerin yıllardır devrimci öğrencilere pusu atması,solcu öğrencilerin evleri mimleyerek yaşam haklarını gasp etmeleridir. Okula soktukları öğrecilikle alakaları olmayan, Gazi Üniversitesi'nden getirdikleri taşıma su öğrenciler aynı zamanda sicillerinde tecavüz-tacüz-gasp suçunu barındıranlardır. İkincisi protesto eden grubun içinde Öğrenci Kolektifleri olduğu kadar bir çok öğrenci muhalefeti yapısı da vardır, yaşananların 'PKK/KCK',Apo,Biji Serok yazılamalarından sonra farklı yere çekilmesi çok yanlıştır, grubun içinde bulunan yurtsever gençliğin eylemin sıcağında gösterdikleri ortak irade dısında ortaya çıkan bir durumdur; ki barış sürecinde iken de bunlar nasıl yadırganıyor anlamıyorum. Her şeyden önce şiddetin bu doza ulaşması, polisin; öğrencilerin meşru zemini olan üniversiteye girmesidir. Polis gitsin, üniversiteler bizimdir.

  eksik haber - recep13

  güya protesto haklarını kullanan bu öğrenciler, hiçbir zaman bu tür haberlerle gündem olmayan güzide okulumuzu bakın ne hale getirdiler. http://www.hacettepe.edu.tr/TR,8411/18032013-tarihinde-canakkale-sehitlerini-anma-ve-canakk-.html ben radikal'i ilgiyle takip ediyorum ama hacettepe'de çıkan olaylarla ilgili yaptığınız haberler hep eksik ve yanlı. polisin öğrenciyi apar topar götürmesinin yanına bir de o öğrencinin kampüste yarattığı vandalizm'i de gösterseydiniz keşke.