Üniversiteler otellere bulaşıkçı yetiştirecek!

Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği (YİYDER) Başkanı Aydın Özdemir, Kocatepe, Harran ve Sütçü İmam üniversitelerine bağlı meslek yüksek okullarında açılacak kurslarla, Antalya'daki otellere bulaşıkçı yetiştirileceğini açıkladı.

ANTALYA - Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği (YİYDER) Başkanı Aydın Özdemir, Kocatepe, Harran ve Sütçü İmam üniversitelerine bağlı meslek yüksek okullarında açılacak kurslarla, Antalya'daki otellere bulaşıkçı yetiştirileceğini açıkladı.
Peki neden bulaşıkçılık? Özdemir açıkladı: "Antalya'daki otellerin en çok ihtiyaç duyduğu personel bulaşıkçıdır. Antalya 'daki otellerde yaklaşık 10 bin bulaşıkçı görev yapıyor. Bu bulaşıkçıların hepsi belgesiz çalışıyor. Hiç eğitim almamış personel."
Ayda 3 bin 500 YTL
Radikal'in Türkiye Oteller Lokanta Eylence Yerleri İşçileri Sendikası'ndan (OLEYİŞ) aldığı bilgiye göre beş yıldızlı otellerde bulaşıkçıların aylık geliri 750-3 bin 500 YTL arasında. Yılda üç ya da dört maaş ikramiye de sözkonusu olabiliyor.
"Otellerin olmazsa olmaz iki temel kuralı vardır. Biri temizlik, diğeri nezaket. Temizlik kadrolarında sıkıntı yaşanıyor" diyen YİYDER Başkanı Özdemir ise dernek olarak projeler geliştirdiklerini anlattı. Özdemir "Yaptığımız görüşmeler sonucunda da Afyon Kocatepe, Şanlıurfa Harran, Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversiteleri meslek yüksek okullarında kurslarla, Antalya'daki oteller için bulaşıkçı yetiştirilecek" dedi.
Antalya'daki beş yıldızlı otellerde ortalama 20 bulaşıkçı çalışıyor. 1000 kişilik bir otelde en az 20 bin parça çatal, bıçak, kazan, tencere, tabak yıkanıyor. Teorik-pratik eğitimi verilecek kurslara bulaşıkhane şeflerinin de katılması bekleniyor.
115 üniversite var
Türkiye'de halen 85'i devlet, 30'u vakıf 115 üniversite var. Ancak üniversite mezunları arasında giderek artan işsizlik endişe veriyor. TÜİK verilerine göre Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 9.3. Genç nüfus arasındaki işsizlik oranıysa kentlerde yüzde 22.5'e ulaşıyor. (aa, Radikal)