Üniversitelerde 'borçlu' açılış

Yeni öğretim yılına bugünden itibaren başlayacak üniversitelerde sorunlar 'kemiğe dayandı'.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Yeni öğretim yılına bugünden itibaren başlayacak üniversitelerde sorunlar 'kemiğe dayandı'. Öğretim üyesi açığı, ücretlerin düşüklüğü ve araç-gereç yetersizliğiyle yıllardır uğraşan üniversitelerde bu yıl temel sorun; doğalgaz, elektrik ve su giderlerinden ötürü belediyelere olan trilyonluk borçlar.
53 devlet, 19 vakıf üniversitesinde ayrı ayrı günlerde yapılacak açılışlarla 70 bin öğretim elemanı ile 1.5 milyona yakın öğrenci eğitime başlayacak. Başbakan Bülent Ecevit'le sürekli görüşmelerine karşın mali sorunlarını bir türlü çözemeyen rektörlerin açılış konuşmaları, sorunların 'vahameti'ni ortaya koyacak.
Akbulut: Eğitim iflas edecek
"Doğalgaz, elektrik ve su borçlarıyla uğraşıyoruz" diyen ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, 2 trilyon liralık doğalgaz borcu yüzünden büyükşehir belediyesinin kendilerini icraya verdiğine dikkat çekti. Hükümetin kendilerine 1 trilyon liralık doğalgaz ödeneği ayırmasına karşın bunu kullanmakta serbest olmadıklarını belirten Akbulut, "Belediyeye ancak taksitle ödeyebileceğimizi söyledik, ama kabul etmediler. Bu çok yakışıksız bir durum" diye konuştu. ODTÜ Rektörü Akbulut, devlet üniversitelerinin yalnızca elektrik borcunun 9 trilyonu bulduğunu vurgularken, doğalgaz ve suyla birlikte faturanın 30 trilyonu aştığını söyledi. Eğitime gayrisafi milli hasıladan yüzde 2.2 pay ayrıldığına dikkat çeken Akbulut, "Bütün rektörler ek ödenek istiyor. Hükümet sesimizi duymazsa eğitim iflas edecek" dedi.
Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras, Cumhuriyet'in 'kaleleri' olan üniversitelerin
bugün tek tek 'yıkılmaya' mahkûm bırakıldığını belirtirken, "Bıçak kemiğe dayandı. Boya badana sorunları yetmedi. Şimdi belediyeye olan borçlarımız yüzünden icralarla uğraşacağız. Üniversitelerimize bu yapılmamalıydı" diye konuştu.