Üniversitelerde eylem yapanlara taviz yok

Üniversitelerde eylem yapanlara taviz yok
Üniversitelerde eylem yapanlara taviz yok

İçişleri Bakanı Muammer Güler, valiliklere, Yurt-Kur müdürlüklerine ve Yükseköğrenim Kurulu’na (YÖK) genelge gönderdiklerini belirterek, “Burada ifade etmek istediğimiz konu, eğitim -öğretim döneminin başlaması ile yasal olmayan eylem ve etkinliklere izin verilmemesi. Olaylara karışanların tespit edilmesi, haklarında gerekli yasal ve gerekli disiplin işlemlerinin yapılabilmesi” dedi.
Dün bir basın toplantısı düzenleyen Güler, çözüm sürecinde birinci aşamanın istenilen noktaya ulaşmadığını da savunarak, kim ne ifade ediyor olursa olsun hükümet olarak planlarının belli olduğunu ifade etti. Güler, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu anlamda değişik kimlikler değişik unvanlarla yapılan açıklamaları da doğrusu ciddiye almıyoruz. Bu konuda daha önceden kararklaştırılan ve yürütülmeye çalışılan bir süreç var. Burada herkesin sorumluluğu vardır. Herkes bu sorumluluk çerçevesinde hareket etmelidir. Taahhütler yerine getirilmelidir. Yoksa Türkiye ’nin kendi ülke sınırları içerisinde güvenliğini sağlayacak güçleri her zaman vardır. Bu konuda öncelikle çatışmasızlık ortamının silahların geri çekilerek, sınır dışına çıkarılarak bu ortamın sürdürülmesidir. Bu konudaki iyi yaklaşımların devam etmesini istiyoruz. Yetkilerimiz çerçevesinde de gerekli önlemleri her zaman alırız. Bölgede çok büyük bir destek vardır. Bu mesajın herkes tarafından alınması gerekir. Çözüm sürecini baltalayan bunun altında kalır. İnsanlarımız artık neyin nasıl ne amaçlarla gerçekleştirildiğini biliyor.”
Güler, yeni eğitim dönemi öncesi yayımladıkları genelge hakkında da bilgi verdi. Üniversitelerde eyleme izin vermeyeceklerini ifade eden Güler, tüm önlemleri alacaklarını vurguladı. Milletvekili, bakan ve üst düzey görevlilerin üniversite ziyaretlerinde gerekli tedbirlerin alınmasını da içeren genelgede, gerektiği takdirde yeteri kadar güvenlik görevlisi bulundurulması istendi.