@idrisemen

Üniversitelerde kavga tırmanıyor

Üniversitelerde kavga tırmanıyor
Üniversitelerde kavga tırmanıyor
İstanbul Üniversitesi'nde farklı görüşteki gruplar arasında dün yine çatışma çıktı, 4 öğrenci yaralandı. Polis 57 kişiyi gözaltına aldı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm sürecinde Diyarbakır Dicle Üniversitesi’ndeki çatışmalarla tırmanan olaylar dün de hız kesmedi. Müslüman Gençlik adlı grup sabah saatlerinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Kampüsü’nde “Yaşasın Şeriat” sloganları atarak bir öğrenciye saldırdı. Saldırı üzerine toplanan karşıt görüşlü öğrencilerle bu grup arasında kavga çıktı, kavgada 4 öğrenci yaralandı. Kavga sonrasında İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri ve Fen Edebiyat Fakültesine gelen polis ekipleri 57 öğrenciyi gözaltına aldı. 1 haftadır üniversitede devam eden olayları ve polis gözaltısını protesto etmek amacıyla yaklaşık 1000 kişilik öğrenci grubu akşam saatlerinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “1 haftadır öğrenci arkadaşlarımızı linç etmek için üniversitede pusu kurmuş durumdalar. Bunun sonucunda bugün çıkan olaylarda 4 arkadaşımız yaralanmış, 57 arkadaşımız da gözaltına alınmıştır” denildi

Akademisyenler: Yüreğimiz ağzımızda

Öğrencilerle birlikte yürüyüşe akademisyenler de katıldı. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerinden Sezai Tekelli, “10 gündür Dicle Üniversitesi’nde olan olaylarla ilgili yüreğimiz ağzımızda. Biz akademisyenler olarak bu saldırıların bilimsel araştırmalara ve demokratik mücadeleye karşı yapılan bir saldırı olduğunu düşünüyoruz. Bu saldırılara hem öğrenciler hem de akademisyenler olarak sonuna kadar karşı duracağız.”
Bu arada Dicle Üniversitesi’nde el yapımı parça tesiri bombalar bulundu. Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada çantalarında bomba bulunan dört şüphelinin Dicle Üniversitesi öğrencisi olduğu, ikisinin daha önce KCK/ PKK adına eylem suçlamasıyla tutuklandığı açıklandı.