Üniversitelerden ODTÜ'ye destek

Üniversitelerden ODTÜ'ye destek
Üniversitelerden ODTÜ'ye destek
ODTÜ Ormanı arazisinden geçen otoyol çalışmasına ilişkin tartışmalar sürerken, Üniversite Dayanışma Platformu bileşenleri ve Galatasaray Üniversitesi Meclisi'nden konuyla ilgili açıklamalar geldi.

Radikal.com.tr – ODTÜ Ormanı arazisinden geçen otoyol çalışmasına ilişkin tartışmalar sürerken, Üniversite Dayanışma Platformu bileşenlerinden konuyla ilgili ortak bir açıklama geldi.

Mülkiyeliler Birliği ve İstanbul Tabip Odası’nın yanı sıra, akademisyenlerin meslek örgütleri ve üniversitelerde örgütlü Eğitim Sen şubelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kurum tarafından oluşturulan Üniversite Dayanışma Platformu’nun, “Hayatın ve Umudun Düşmanlarına Karşı ODTÜ Direnişine Çağrımızdır” başlıklı açıklamasında, “Uzun yıllardır Melih Gökçek eliyle yürütülen neoliberal kent politikaları nedeniyle kaosa dönmüş olan Ankara kent yaşamı ve trafik sorunu, şimdi de Ankara’nın en büyük yeşil alanlarından birini barındıran ODTÜ yerleşkesine yapılması planlanan yollarla çözülmeye çalışılmakta” denildi.

18 Ekim Cuma gecesi, yol çalışmasının, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’na yapılacak olan itiraz hakkına ilişkin yasal süre dolmadan” başladığına dikkat çekilen açıklamada, “Belediye ekipleri ODTÜ arazisine yasa dışı bir şekilde girmiş ve üç bin civarında ağacı katlederek rantın yolunu açmaya girişmiştir. Belediye iş makineleri çalışırken de, ODTÜ öğrencileri ve emekçileriyle Yüzüncü Yıl ve Çiğdem Mahalleleri halkı, AKP ’nin polisinin uyguladığı gözü dönmüş şiddete maruz kalmıştır” denildi.

Açıklamada “Ankara Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin ODTÜ yönetiminden izin almadan ODTÜ kampüsüne girmesi, SİT alanındaki ve ona mücavir alandaki binlerce ağacı sökerek tahrip etmesi bir suçtur! Bu suçu görmezden gelen, etkisini hafifletmeye çalışanlar bu suça ortak olmaktadırlar” denilerek şöyle devam edildi:

“Akademisyen, idari personel olarak tüm üniversite emekçileri, öğrenciler ve onlara destek veren yurttaşlar olarak, ODTÜ yalnız değildir diyoruz!

ODTÜ'de kesilen, sökülen her ağacı, talan edilen ormanları bizim kampüslerimizden, yaşam alanlarımızdan sökülmüş sayıyoruz.

Saldırıyorlar! Umuda ve özgürlüğe, adalete ve yaşama!

Tüm bu hukuksuzluklara ve saldırılara karşı, Gezi Direnişi ile yeniden ve güçlü bir şekilde büyüttüğümüz fiili/meşru direniş ve dayanışmayı ODTÜ için seferber etmeye kararlıyız.

Tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini ve Türkiye halklarını, ODTÜ’ye, Üniversitelere , kamusal ve doğal yaşam alanlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”


GSÜ MECLİSİ:
Galatasaray Üniversitesi Meclisi tarafından yapılan açıklamada da “Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin izinsiz olarak ODTÜ yerleşkesine girmesiyle başlayan ve yaklaşık 3000 ağacın kesilmesiyle devam eden süreci kınıyoruz” denildi.

Galatasaray Üniversitesi Meclisi’nin açıklamasında, “Bu saldırıyı sadece ODTÜ’ye karşı yapılmış bir saldırı olarak degil, üniversite olgusunun kendisine, özerkliğine, ve kent hakkı talep eden yurttaş hareketlerine karşı yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Seçilmiş ve atanmışların, devlet yetki ve gücüyle, evrensel hukuk ve anayasa tarafından güvence altına alınmış haklarını ihlal pahasına, vatandaşlarına ve yaşam alanlarına zarar vermesi kesinlikle kabul edilemez” denildi.