Üniversitelere, stadlada 'koruma memuru' geliyor

Üniversitelere, stadlada 'koruma memuru' geliyor
Üniversitelere, stadlada 'koruma memuru' geliyor
İçişleri Bakanı Muammer Güler, stadyumlar, üniversiteler ve yurtların güvenliğini koruma memurları yapacağını , ilk etepta 10 bin koruma memuru alınacağını söyledi


ANKARA / İçişleri Bakanı Muammer Güler, stadyumlar, üniversiteler ve yurtların güvenliğini koruma memurları yapacağını söyledi. İlk etepta 10 bin koruma memuru alınacağını belirten Güler, koruma memurlarının polis gibi olaylara müdahale yetkisi olacağını ifade etti.

TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Güler, İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında stadyumlarda ve üniversitelerde yaşanan olaylarla ilgili ortak çalışma yapıldığını söyledi. Yasal düzenleme ile ilgili bilgi veren Bakan Güler, çalışmanın yasalaşması halinde ilk etapta 10 bin koruma memurunun alınacağını söyledi. Koruma memurlarının Emniyet teşkilatı bünyesinde olacağını ve polis gibi acil olaylara müdahale yetkisinin olacağını ifade eden Güler, “Adli polisler gelene kadar olaylara müdahalede bulunacaklar” diye konuştu. Kişileri de polisler yerine koruma memurlarının koruyacağını belirten Güler, artık bina önlerinde polisin yerine koruma memurlarının bekleyeceğini söyledi. Koruma memurları için aranacak şartları da açıklayan Güler, 28 yaş sınırı getirilecek koruma memurlarının en az lise mezunu yada yüksekokul mezunu olmasını öngördüklerini ve 6 ay eğitimin ardından göreve başlamasının planlandığını ifade etti.

Stadyumlarda yaşanan şiddet olayları hakkında da bilgi veren Bakan Güler, 2012-2013 futbol sezonunda 243’ü stad içinde 61’i stad dışında toplam 304 olayın meydana geldiğini söyledi. Güler, ceza alanların stada tekrar girişlerinin kontrol edilemediğini belirterek, e-bilet uygulaması ve göz taraması yapılmasına ilişkin düzenleme getireceklerini ifade etti.

RADİKAL


  http://www.radikal.com.tr/113425011342501

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BAS GAZI - Eskistanbul

  Vali Guler'e kuçuk bir tavsiye,onbinlerce insan alacaginiza universitelerin belirli ve tehlikeli bolgelerine yerlestirin GAZ TUPLERINI verin uzaktan kumandayi REKTORUN eline, ikiden fazla yuruyen ogrencilerin uzerine BAS GAZI...Yok canim saka yaptim,ama aslinda onbin KORUMA GOREVLISI alacaginiza oraya INSAN alsaniz daha iyi edersiniz.Cocuklar okula degil dayak yemeye gidiyorlar sanki.DEMOKRATIK OLARAK SESLERINI CIKARMALARI PROTESTO YAPMALARI TAMAMEN YASAK...