'Üniversiteleri ele geçirmek istiyorlar'

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı'nın Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Emin Alıcı'ya geçmesi nedeniyle, dün hem Rektörler Komitesi hem de ÜAK İzmir'de toplandı.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı'nın Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Emin Alıcı'ya geçmesi nedeniyle, dün hem Rektörler Komitesi hem de ÜAK İzmir'de toplandı. YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç'in de katıldığı devir teslim töreninde, ÜAK Başkanlığı'nı Alıcı'ya devreden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. İsmet Vildan Alptekin, sert mesajlar verdi. Alptekin, şunları söyledi:
Açlık sınırı: (Başbakan'ın, Türk üniversitelerinin dünyadaki 500 gelişmiş üniversitenin arasına giremediği eleştirisine yanıt) Türkiye üniversiteleri bütün olanakszlık ve engellemelere rağmen, üniversite öğretim elemanlarının açlık sınırında maaşlarla çalışmasına rağmen bugün ortaya çıkan sonuç son derece takdire şayandır ve mucizedir. Türkiye üniversiteleri dünya üniversiteleri klasmanında oldukça üst sırada yerini almıştır. Birtakım siyasi amaçlı konuşmalar konunun doğruluğunu ifade etmemekte.
Amaç belli: Belli kesimler içinden çıktıkları üniversitelere karşı, son derece düşündürücü ve kaygı verici saldırılarda bulunmakta. Amaç
üniversitelerin çağdaş, laik, Cumhuriyet ilkelerine bağlı yapılarını bozmak ve onları bir şekilde ele geçirmek.
Türban: Türban konusu Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararlarla kapandı. Bu konu yeniden gündeme getirilerek kamuoyu önünde bir başka şekilde işlenmekte. Türbanın getirdiği ve türban takmaya zorlanan genç kesimin kendilerinde meydana gelen psikolojik ve sosyal sorunlar da ayrıca ele alınması gereken bir konu.
İmam-hatipler: 12. asırda Avrupa'da her şeyden önce, önce papaz sonra meslek sahibi olunuyordu. Bu dönem Avrupa'da, mezhepler ve tarikatlar dönemiydi. Şimdi Türkiye'de öyle bir durum ortaya konuyor ki,
imam-hatip mezunu olmadan sanki üniversiteye girilmez. O ayrı bir kurum. Dinde eğitim elbette verilecek. Ama bu eğitim, çocuklara, akıl çağının başladığı zaman verilmeli. Kuran kursları daha düşüncesi ve zekâsı tam gelişmemiş çocuklar üzerinde anlamını bilmeden, şartlandırmaya varan, Kuran'ı ve dinimizi gerçekten bilmeyenlerce uygulanan bir sistem. Din eğitimi ancak belli bir yaştan sonra aydın din adamlarınca verilmeli.


    http://www.radikal.com.tr/7534007534000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.