Üniversitelerin yabancı dil bölümleri öğrencisiz kaldı

Yedi üniversitenin Almanca ve Fransızca bölümlerine, kontenjanların dolmaması nedeniyle, önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci alınmayacak.

Bazı üniversitelerin okuyacak öğrenci bulunamayan Almanca ve Fransızca bölümlerine, gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmaması kararlaştırıldı.
YÖK, yabancı dil ile yabancı dil öğretmenlik programları için ayrılan kontenjanların dolmaması üzerine Atatürk, Cumhuriyet, Yüzüncü Yıl, Zonguldak Karaelmas, Hacettepe, Ondokuz Mayıs, Dicle ve Selçuk üniversitelerinin söz konusu bölümlerine gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmamasını, mevcut öğrencilere bölüm değiştirme hakkı verilmesini, bölüm değiştirmek istemeyenlerin de mezun oluncaya kadar kayıtlı oldukları bölümlerde öğrenimlerine devam etmelerinine karar verdi.
Bu çerçevede, Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı ile Alman Dili ve Edebiyatı, Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı ile Alman Dili ve Edebiyatı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Devrek Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı, Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransızca Öğretmenliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransızca Öğretmenliği, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği programlarına gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmayacak.
Hacettepe, Ondokuz Mayıs, Atatürk, Cumhuriyet ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin söz konusu bölümlerine, geçen ay yapılan 2002-ÖSS Ek Yerleştirme sırasında da öğrenci yerleştirilmedi.

İKİ ÖĞRENCİLİ BÖLÜM

YÖK, ayrıca, 50 kişilik kontenjan ayırdığı Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne, bu öğretim yılında sadece 2 öğrencinin kayıt yaptırması nedeniyle gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmamasını kararlaştırdı. Kayıt yaptıran iki öğrenciye, aynı üniversitenin Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'ndeki Almanca Öğretmenliği programına devam edebilme hakkı tanındı. Eğer öğrenciler istemezlerse mezun oluncaya kadar mevcut bölümlerinde öğrenimlerini sürdürecek.
2001-ÖSS Ek Yerleştirme sırasında kontenjan verilmeyen Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci alınmayacak.
Bu arada, 2001-2002 öğretim yılı için 40 kişilik kontenjan ayrılan Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne de çok az öğrencinin kayıt yaptırması nedeniyle bu bölümdeki öğrencilerin Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği programına devam edebilecekleri bildirildi. Bölüm değiştirmek istemeyen öğrenciler ise aynı bölümde mezun oluncaya kadar öğrenimlerini sürdürebilecek.
2001-ÖSS Ek Yerleştirme'de kontenjan verilmeyen bu bölüme de gelecek öğretim yılından itibaren öğrenci kabul edilmeyecek.

TERCİH EDİLMEYEN BÖLÜMLER

Adayların tercih etmemeleri nedeniyle öğrencisi azaldığı için 2001-ÖSS Ek Yerleştirme sırasında öğrenci alınmayan diğer bazı programlar da şöyle:
- Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin Fars Dili ve Edebiyatı, Hungaroloji, Leh Dili ve Edebiyatı ile Urdu Dili ve Edebiyatı bölümleri, - Atatürk ile Dicle üniversiteleri Fen-Edebiyat fakültelerinin Arap Dili ve Edebiyatı bölümleri, - Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü, - Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü, - Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık (Fransızca) Bölümü.