Üniversiteli Hıdır Ali rezidans inşaatında işe girdi, 5 gün sonra öldü

Üniversiteli Hıdır Ali rezidans inşaatında işe girdi, 5 gün sonra öldü
Üniversiteli Hıdır Ali rezidans inşaatında işe girdi, 5 gün sonra öldü
Mecidiyeköy'de rezidans inşaatındaki asansör kazasında ölen üniversite öğrencisi Hıdır Ali Genç'in işe 5 gün önce başladığı ortaya çıktı: "Babası çalışmasını istemiyordu, o en az 1 ay çalışıp harçlık biriktirmek istiyordu. Kazadan 5 dakika önce konuşup güldük..."

Tunceli Üniversitesi'nde okuyan 21 yaşındaki Hıdır Ali Genç, Tunceli Üniversitesi öğrencisiydi. Hıdır Ali Genç aynı inşaatta çalışan babası ile konuştuktan sonra bindiği asansörde 9 kişiyle birlikte can verdi.

Asansör faciası kurbanlarından Tunceli Üniversitesi Ovacık Meslek Yüksek Okulu Maliye Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Hıdır Ali Genç'in 5 gün önce işe başladığı ve babası 47 yaşındaki Mustafa Genç'in de aynı rezidans inşaatında bekçi olarak çalıştığı ortaya çıktı. Aynı inşaatta çalışan ve adını vermek isteyen bir kişi, Mustafa Genç ile oturdukları sırada, Hıdır Ali Genç'in gelip babasıyla konuştuğunu belirterek şöyle dedi:

“O ASANSÖR HEP ARIZALIYDI”

"Babası ile ben yan yandaydık. Hıdır, 5 gün önce işe başlamıştı. Babası çalışmasını istemiyordu. Memlekete dönmesini istiyordu. Hıdır, bir şirkette stajını bitirmişti ve en azından 1 ay çalışıp okul harçlığı çıkarmak istiyordu. Babası ile yan yanaydılar. Kazadan 5 dakika önce konuşup güldük. Hıdır, 'Ben işe çıkayım' diyerek asansöre gitti. Asansörde aşırı yük de vardı ve 10 arkadaş bindiler. Zaten asansör hep arızalıydı. Hıdır bindikten 5 dakika sonra büyük bir gürültü ile asansör düştü. Babası ile birlikte koştuk. Sonra diğer işçiler geldi ve ondan sonra yaşadığımız şoktan dolayı olanları hatırlamıyorum."
Hıdır Ali Genç'in cenazesi, Tunceli'nin Pertek İlçesi Gülbari Köyü'nde yapılacak cenaze töreninden sonra toprağa verilecek.

'Telefon açılmayınca anladım...'


CHP ’Lİ HAMZAÇEBİ: PROJENİN ONAYINI TOKİ VERDİĞİ İÇİN DENETİM YOKTU

İnşaat önünde bir grup işçi ve basın mensuplarının bekleyişi sürerken, kazanın olduğu bölgede incelemeler sürüyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül ile olay yerine geldi. Burada işçilerle tokalaşan Hamzaçebi, "Dünyanın en pahalı rezidansını yaptıklarını söyledikleri yerde 10 işçi kardeşimiz hayatını kaybediyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu geçiştirebileceğimiz, unutabileceğimiz bir olay değil. Bir yandan en ileri teknolojiyi kullanacaksınız, bir yandan en ilkel şartlarda işçileri çalıştıracaksınız. Onların hayatları üzerinden başka hayatlar, başka kazançlar kurmaya çalışacaksınız. Biz bunu reddediyoruz" dedi.
Soma'daki maden faciasını hatırlatan Hamzaçebi, " O zaman yetkililer, 'ölüm bu işin fıtratında var' diyerek bu işi geçiştirmek istediler. Çünkü o yeraltındaydı. Bu yerüstünde. Vahşi kapitalizmin uygulamasını burada görüyoruz" diye konuştu. 
İki oğlunu asansör faciasında kaybetti

Projenin onayının TOKİ, merkezi hükümet tarafından verildiğini de belirten Hamzaçebi, bu sayede inşaatın belediye denetiminden muaf tutulduğunu ileri sürdü. Olayın iş kazası olarak tanımlanamayacağını da belirten Hamzaçebi, "CHP olarak bunu takip edeceğiz. Peşini bırakmayacağız" diye konuştu. ( İSTANBUL /DHA)