Üniversiteli Savaş: Telefon sinyalleri suçsuzluğumu kanıtlar!

Üniversiteli Savaş: Telefon sinyalleri suçsuzluğumu kanıtlar!
Üniversiteli Savaş: Telefon sinyalleri suçsuzluğumu kanıtlar!
İzmir'de KCK gençlik yapılanması soruşturması kapsamında 28 yıl hapis cezasına çarptırılan üniversite öğrencisi 26 yaşındaki Savaş Uçar ailesine yazdığı mektupta suçsuz olduğunu savundu

DİYARBAKIR - İzmir’de 2009 yılında, Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi’ne (YDGM) yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında şüphelilerin telefonu takibe alındı. 4 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda aralarında üniversite öğrencisi Savaş Uçar’ın da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Savaş Uçar daha sonra çıkarıldığı adli makamlarca ’Terör örgütü propagandası yapmak’, ’Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama’, ’Silahlı terör örgütüne üye olma’, ’Mala zarar verme’, ’Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma’ suçlarından tutuklandı.


14 AY SONRA TAHLİYE EDİLDİ


Yaklaşık 14 ay tutuklu kalan Savaş Uçar, yapılan itirazlar üzerine 24 Şubat 2010 tarihinde tahliye edildi.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Uçar’ın isminin mağdur vatandaşın teşhisinde geçtiği belirtilerek 13 ayrı suçlama ile 31 yıldan 141 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.


28 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Dosyayı 18 celse boyunca inceleyen mahkeme, 27 Kasım 2012 tarihinde davayla ilgili karar verdi. Mahkeme Savaş Uçar’ı ’Terör örgütü adına suç işlemek’, ’Polise taş atarak etkin direnme’, ’Türk bayrağını yakarak devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama’, ’Türk bayrağını indirerek nitelikli tehdit’, ’ Atatürk ’e hakaret etmek suretiyle nitelikli tehdit’ ve ’Taş atmak suretiyle polis araçlarına zarar verme’ suçlarından 28 yıl hapis cezasına çarptırdı. Kararın ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Uçar, yakalanarak İzmir F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.


CEZAEVİNDEN MEKTUP YAZDI

İzmir F Tipi Cezaevi’nden ailesine bir mektup gönderen Savaş Uçar, dosyasında adaletin zerresini göremediğini belirterek şunları anlattı:
" ABD vatandaşı Sierra’nın ölümünde telefon sinyali ile geçtiği yerler tespit edildi. Telefon sinyalime bakılıp, geçtiğim yerlerde kamera görüntüleri incelenip orada olmadığım kanıtlanabilir. Bunun için ölmem mi gerekiyor? Haksız yere verilen bu ceza ölümden beter. Belki telefonum dinlendi ve lehime olduğu için dosyaya konmadı. Benim şahit gösterdiğim 65 kişi gözardı edildi. Bir kişinin şahitliği 65 kişinin şahitliğinden daha üstün tutuldu. Adımın Savaş olması bile kanıt sayılıp, bu cezayı vermiş olabilirler. Devletten tek istediğim, adı Barış olan kardeşimi rahat bıraksınlar. Cezayı ailemiz de çekiyor. Bu dünyayı kin ve nefretle değil, sevgi ve adaletle kurmamız gerek. Gelecek nesillere miras olarak kavgayı değil kardeşliği bırakmamız gerek. Hayatım boyunca Savaş kelimesini duydum. Çünkü bu bana isim olarak verildi. Ama adı Barış olan bir kardeşim var. En çok sevdiğim kelime bu. Umudumuz barıştır." (dha/ Felat BOZARSLAN)


  http://www.radikal.com.tr/112420011242009

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama" - Er960

  Yukarıdaki Suç sebeplerinden biri; ?Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama?,...bu sebep sokakta yürüyen her vatandaşı içeri atmaya yeter.12 Eylül kanunlarını kim ne zaman değiştirecek, daha kaç kişi uyduruk sebeplerden dolayı , özgürlüğünden olacak.Parlamentoya bakınca "Demokrasi havarilerinden" geçilmiyor.

  BAŞLIKTAKİ HABER CEZANIN DA SAHİBİNİ ELE VERİYOR - m.rozbilen

  Başlıktaki manşeti görünce cezanın bir kürt'e verildiğini anlamamak için müneccim olmaya gerek yok.Çünkü algı şu:Bir kürt'e ceza vermek için delile gerek yok,kürt olmak yeterli sebep.Ama 28 yıl biraz değil insafın da ötesinde vicdansızlık.Ha öldürmüşsün ha cezaevinde çürütmüşsün ne fark var? Süreç müreçle barış hayali kurmayalım.Sadece oyalama taktiği var,biraz da şununla yetin demek var.Hepsi o kadar.Yalnız şu gerçek varki: Şartlar çözümü istesen de istemesen de dayatmaktadır.Bundan kaçış yok.Kim gelirse gelsin çözüme boyun eğmek mecburiyetinde.Tek dileğimiz: Daha fazla insan ölmesin,mapuslarda çürümesin,mağdur olmasın.

  İnsanın kendini yak, değerlerini koru. - çıkarsız

  bu nasıl bir körlüktür. deneyimle, zamanla, eğitimle düzelmeyen. bu ülkede insanlar dövülür, yakılır, işkenceye uğrar, adaletsiz bırakılır, yeterki egemenlerin tabu haline getirdiği çarpık değer anlayışları zarar görmesin. Değer diye bir şey varsa insan için olduğunu, insana zarar veren bir değerin olamayacağını anlamalıyız. insanların ülkeleri ve kendileri için protesto etme ve seçenek üretme çabalarına anlayışlı olmalıyız. gönüllü birlikte yaşamanın yolu buradan geçiyor sanıyorum.

  Oh Olmuş Diyenlere - semyılbekıt

  başkasının feryadına bigane kalan,içeriğine vakıf olmadığı bir durum karşısında "oh olmuş" şeklinde naralar atan garip insanlar var bu ülkede,birkaçı da burada,haberdeki genç arkadaşın suçlu olup olmadığını bilmiyorum ama bir an için orada belirtilen suçları işlediğini düşünelim acaba bunun cezası gerçekten 28 yıl mıdır? bir kere bu tartışılır.Bir diğer durum ise daha doğrusu ihtimal, o da ya gerçekten suçsuzsa,bu nasıl bir vicdandır,bu nasıl bir nefrettir,ayıptır kardeşim,insan biraz utanır..."oh olmuş" diyenlere söylenecek tek söz var aslında, dua edin de bir gün siz de aynı duruma düşmeyin pek sanmam ama olur da düşerseniz sizin gösterdiğiniz nefreti göstermeyeceğiz sizin de hakkınızı arayacağız merak etmeyin...

  sen ordamıydın? - Agér

  PAN-ZEHİR isimli zatı muhterem sen bu olaylar olduğunda ordamıydın nerden biliyorsun bu kişinin bayrak yaktığını, taş attığını? ha bunu devlet söylüyor diyorsan, peki sana her söylenene inanırmısın? yoksa işine geldiği için mi inanmak istiyorsun. Hani düşüncelerinde seçtiğin ismilede uyumlu olması sebebi ile malesef senin nasıl önyargılı ve tekçi bir zihniye sahip olduğun anlaşılıyor. umarım allah seni ve senin gibileri bizim de görebileceğimiz biz zamanda ıslah eder. aslında bu halinize çok çok üzülüyorum.

  KOMEDI - Secret Garden

  boyle ceza sistemi afrikada tas devrinde bile olmadi.adaletclerin kürtlere-alevilere olan bu nefretini anlamiyorum.sorumsuzca sirf icindeki kinlerini kusmuslar.bu kck denilen orgut zaten stv-gulen-akp ci polislerin icadidir.yarin avrupa mahkemelerine gidipte turkiye cezalandirildiginda ne olacak? bu cezayi verenlerin cebinden cikan birsey yokki? ben sen oducez bu adaletsizligin parasinida.devlet derhal iskenceci polislere boyle adaletin a sini bilmeyenlerin verdigi cezalardan dolayi onlardan para tahsil etmeli.yoksa turkiye olarak hepimiz oderiz.devlet bunlarin parasini benim vergimden vermemeli.HARAM olsun.

  28 Yıl yiyince akıl başa gelmiş - PAN-ZEHİR

  Zaten devletin tek derdi adı Savaş Uçar olanları hapse atmak, çok zevkli bir uygulama olduğu için, senin gibileri hapislerde sürüm sürüm süründürmek hoşlarına gittiği için sen içeridesin. Hepinizin tavrı aynı, taş atarken bayrak yakarken delikanlı, 28 yılı alınca ben değildim.... Şüphesiz bu ülkede bir çok kişi haksız yere ceza aldı ama devlet durup dururken seninle uğraşmaz.