Üniversiteliler okula hızlı trenle gidiyor

Üniversiteliler okula hızlı trenle gidiyor
Üniversiteliler okula hızlı trenle gidiyor

14 Mart?ta hizmete giren hızlı tren şu ana kadar yaklaşık 630 bin yolcu taşıdı. FOTOĞRAF: EYÜP KELEBEK / DHA

ESKİŞEHİR - Ankara arasında günlük karşılıklı olarak 15 sefer yapan Yüksek Hızlı Tren’e (YHT) üniversite öğrencilerinin ilgisi arttı. TCDD Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer, ailesi Ankara’da oturup Eskişehir’deki üniversitelerde okuyan bazı öğrencilerin yurtta kalmayıp aylık 200 TL karşılığında YHT abonman bileti alarak Ankara’ya gidip geldiklerini söyledi.
Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer Özer, 14 Mart 2009 tarihinde Eskişehir-Ankara arasında karşılıklı sefere başlayan YHT ile dün itibarıyla 628 bin 328 yolcunun taşındığını açıkladı. Normal tren ve yolcu otobüsleriyle Eskişehir’den Ankara’ya yaklaşık üç saatte gidildiğini belirten Özer, YHT’le bu sürenin bir buçuk saate indiğini kaydetti.
YHT’nin saat 07.00’de sefere başladığını, en son seferinin ise saat 21.55’te olduğunu kaydeden Süleyman Hilmi Özer, bu trene en çok üniversite öğrencilerinin ilgi gösterdiğini belirtti. Özellikle hafta sonraları YHT seferlerinin tamamen dolduğunu anlatan Özer, abonman biletlerine de her geçen gün ilginin arttığını söyledi. Bir aylık tam abonman biletinin 300 TL, öğrenci abonman biletinin ise 200 TL olduğunu kaydeden Özer şöyle konuştu:
“Şu an 100 üniversite öğrencisi aylık abonman bileti aldı. Aileleri Ankara’da oturan kendileri ise Eskişehir Osmangazi ve Anadolu üniversitelerinde okuyan bazı öğrenciler, Eskişehir’de ev kiralamak ve yurtta kalmak yerine 200 TL karşılığında Yüksek Hızlı Tren abonman bileti alıyor, sabah Ankara’dan  gelip akşam dönüyor.” (dha)