Üniversitelilere eşek eti!

Üniversitelilere eşek eti!
Üniversitelilere eşek eti!

Adana?da 91 nokta basıldı, iki noktada şüpheli et bulundu. FOTOĞRAF: SALİH ÜÇTEPE / DHA

Adana'da şüpheli bir kasaba yönelik operasyonun ucu, üniversite yemekhanesine uzandı. 3 bin üniversiteliye yemek yapılan mutfakta at ve eşek eti karışımı bulundu

ADANA - Adana’da yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisiyle Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde kalanlara at ve eşek eti yedirildiği ortaya çıktı.
Vali İlhan Atış, “Vatandaşlar endişelenmesin. Denetimler son hızıyla devam ediyor” dedi. Ama uyardı: “Yine de hazır kıyma almayın.”
Skandal, Adana’da bir kasabın at ve eşek eti satmasından şüphelenmesiyle ortaya çıktı. Adana Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışması üç ay önce başladı ve gizlilikle yürütüldü.
22 Aralık günü, Çukurova Üniversitesi Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu’nun yemekhanesinden alınan numunelerin at ve eşek eti karışımı olduğu belirlendi. Kredi Yurtlar Kurumu aynı gün firmanın ihalesini iptal etti. Firma tahlile itiraz etti.
Mersin Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şubesi’ndeki sonucu beklenirken Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde de inceleme başlatıldı. Hastane yetkilileri, “Firma yemeği kendi tesislerinde pişiriyor. Ancak pişirme esnasında hastanenin diyetisyen ve aşçıları gözetmenlik yapıyor ve etlerin mühürlu olup olmadıklarını bakıyor” dedi.
İddiaya göre burada da at ve eşek eti bulundu. Firma “Ben eti kasaptan alıyorum” diye kendini savundu. Yemek şirketi ile kasaba 5 bin 600’er lira ceza kesildi. Hastanede öğlenleri 1000, akşam 700 kişilik yemek çıkaran, doktor ve hastaların da yemeklerini hazırlayan firma, hastanenin yemek pişirme, dağıtım ve bulaşık yıkama ihalesini, bir yıllığına, yaklaşık 2.5 milyon liraya almıştı. İhalenin süresi yarın bitiyordu.
Operasyon kapsamında Kozan Devlet Hastanesi’nde de at ve eşek eti şüphesi var. Gaziantep’ten de bir kuruluş uyarıldı. Ele geçirilen etlerin daha çok kuşbaşı kebap, kıyma veya köfte olarak tüketildiği anlaşıldı.
Tarım Müdürlüğü firma ve kasaplar hakkında TCK’nın 186. maddesine göre suç duyurusunda bulunacak. Bu maddede sağlığı bozacak hitelikte bozuk yiyecek ve ilaç satanlara 1 ile 5 yıl hapis cezası isteniyor. 

Zararlı mı?

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işıl Var:
“Et ettir, kültürümüzde at ve eşek eti tüketimine yer verilmediği için insanlar tüketmek istemiyor. Sadece at ve eşek etinin tüketildiği toplumlar var. Denetimsiz kesimler ve uygun olmayan ortamlardan kaynaklı tüm etlerde mikrobiyolojik olarak parazit ve mikroorganizmalar insan vücuduna taşınabilir. Buda çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Yine etler fazla pişirilmezse sağlık problemleri yaratacaktır. At ve eşek eti çok uygun koşullarda kesilse bile bizim kültürümüz açısından bize uygun değil.” (dha)