Üniversitelilerin gezisinde facia

İçinde Boğaziçi, İTÜ ve İstanbul Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin bulunduğu otobüs Sakarya'da kamyonla çarpıştı. En az 3 ölü var

 

Zafer TOKUŞ


SAKARYA'nın Pamukova İlçesi yakınlarında İstanbul'dan Kütahya'ya geziye giden üniversite öğrencilerini taşıyan otobüsün kamyonla çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.
Kaza saat 03.30 sıralarında E-25 Karayolu Pamukova Turgutlu köyü yakınlarında meydana geldi. Adapazarı'ndan Eskişehir yönüne gitmekte olan Mehmet Yorkun idaresindeki Miray Turizme ait 34 YKJ 90 plakalı otobüs, Turgutlu Köyü yakınlarında yol çalışması nedeniyle trafik işaretleriyle bölünmüş yolda karşı yönden gelen trafo taşıyan Muhammet Çuhadar idaresindeki 64 AV 012 plakalı kamyonla çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle kontrolden çıkan otobüs, yol kenarındaki ağaca çarptı.
Kazada otobüs sürücüsü Mehmet Yorkun (41) olay yerinde yaşamını yitirirken, ağır yaralı olarak Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevkedilen Çapa Tıp Fakültesi öğrencisi İbrahim Alaboğaz (21) kurtarılamadı. Kazada kamyonda bulunan şoförün kardeşi Tuncay Çuhadar (31) da yaşamını yitirdi.
İstanbul'dan Kütahya'nın Tavşanlı İlçesinde bulunan kaplıcalara gitmekte olan Boğaziçi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nde okuyan gençlerin bulunduğu otobüste kazada sonrasında can pazarı yaşandı. Uykuda oldukları belirlenen gençler çarpmanın şiddetiyle yaralanarak kanlar içerisinde kendilerini dışarı yattılar.
Kaza sonrasında da karayolunda can pazarı yaşandı. Kazada çok sayıda yaralının olması nedeniyle Adapazarı'ndaki hastanelerden de olay yerine ambulanslar sevk edildi. Kazada yaralanan üniversiteli gençler ve beraberindeki öğretmenler hastaneye sevk edilmek üzere ambulans beklediler.
Kazada otobüste sıkışan üniversiteli bir genç, Sakarya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından çıkartıldı. Bazı yaralılara olay yerine gelen 112 ekibi müdahale yaparken, kazayı hafif sıyrıklarla atlatan geziye giden gençlerin ise fotoğraf çeken gazetecilerden yüzlerini saklamaları dikkat çekti. Kazanın duyulmasıyla birlikte gençlerin yakınları da Adapazarı'na geldi.
Kazada otobüste ve kamyonda bulunan yaralılardan 19'u Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, 15'i Adapazarı Toyota-Sa Hastanesi'ne, 4'ü Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi’ne, 2'si Pamukova Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek tedavi altına alındı.
Yaralılardan 8'inin kimliği belirlenemezken diğer 32 yaralının adları söyle:
Mustafa Çiz, Mustafa Düzenli, Mustafa Civelek, Ercan Doğruoğlu, Cezmi Fidan, Zakir Erimbetov, İhsan Bozkurt, Eren Timurtaş, Akif Özkan, Aydın Yıldırım, Muhammet Salih Boran, Onur Yalçın, Sevcan Kemik, Kerem Genç, Tacikistan uyruklu Meylis Owmadov, Şeyhhazar İskender, Alim Maya, Hasan Aktaş, Ömer Kocatepe, İlhan Türkmen, Ahmet Can Karataş, Ferit Fetülolov, Ekrem Kocatepe, Suat Aydın, Ömer Bozkurt, Onur Bozkurt, Okan Türkmen, Tacikistan uyruklu Bakauro Arıkan, Furkan Yurttepe, Alaattin özkan, Sinan Afacan ile Süleyman Afacan. (dha)