Üniversitelinin 'harç'la imtihanı

Aylık 500 YTL yurt, 380 YTL harç, yol, yemek parası... 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Mehmet Özdal'ın masraflar listesi uzayıp gidiyor. Oysa aylık geliri, yani ailesinin yollayabildiği para 600 YTL ile sınırlı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Aylık 500 YTL yurt, 380 YTL harç, yol, yemek parası... 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Mehmet Özdal'ın masraflar listesi uzayıp gidiyor. Oysa aylık geliri, yani ailesinin yollayabildiği para 600 YTL ile sınırlı. Özdal, kısıtlı bütçelerle üniversitelerini bitirmeye çalışan milyonlarca öğrenciden sadece biri. Öğrencilerin bütçesini en çok zorlayan kalemlerden biri ise harç paraları. Bu yıl üniversitelerde ödenecek harç paralarında yüzde 5 oranında artış oldu. Harç paraları, diğer masraflar birleşince gençleri çözmesi zor bir 'yaşam' problemi bekliyor.
Memleketi Diyarbakır'dan Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okumaya gelen Mehmet Özdal'ın bütçesi tüm üniversite öğrencilerinin yaşama koşullarının özeti gibi. Kendi deyimiyle Özdal, yine de iyi durumda olanlardan. Emekli öğretmen bir anne-babanın dört çocuğundan biri olan Özdal, şartları şöyle anlatıyor: "Nerede kalacağım' diye sorun yaşıyordum. Sonunda bir yurt buldum, şartları pek iyi olmasa da. Dört kişilik odalar var. Aylık 500 YTL vereceğim. Harcım 380 YTL. Bir de kayıt yaptırırken bankadan 25 YTL para aldılar. Ne parası deyince 'Zorunlu bağış' dediler. 1 Eylül'de geldim İstanbul'a. Harcadığım para 900 YTL'yi buldu. Ailemin yollayacağı para 600 YTL. 100 YTL ile bir ay geçireceğim. "
Türk Eğitim-Sen İstanbul Bölge Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan, bir öğrencinin üniversiteye ilk adımının 2 bin 114 YTL ile 4 bin 418 YTL arasında olduğunu vurguluyor. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof.Dr. Tahsin Yeşildere öğrencilerden alınan harç paralarının üniversiteye çok da büyük katkı sağlamadığını belirterek şöyle konuşuyor: "Harçlar tam anlamıyla öğrenciye geri dönmüyor. Bu, hükümetin kendi üzerine düşen görevi yapmadığının kanıtı. Hükümet 'harçları kaldırıyorum' dese, YÖK bunun karşında duramaz. Ama üniversitelere bunun için daha çok kaynak verilmesi lazım."
Harçlarının öğrenciye geri dönmediği eleştirisine katılmadığını belirten YÖK Başkavekili Prof.Dr. İsa Eşme, "Öğrenci katkı paylarının toplam gelirdeki oranı yüzde 4 civarında. Bütçe katkı payı ise yüzde 60 civarında. Bu öğrenci katkı oranı payının yüksek olmadığı anlamına geliyor" diyor.