Üniversiteliye lise matematiği

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki matematik düzey tespit sınavını 206 öğrenciden sadece üçü geçebildi. Tüm soruları bilen çıkmadı. Ders lise müfredatıyla başladı.

ANKARA - Sıfırcı öğrenciler ve boşta kalan lise birincilerinin ardından üniversite sınavındaki çarpıklıklara bir yenisi eklendi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ni (ETÜ) kazanan ve bölümü gereği matematik dersi alacak 206 öğrenciden sadece üçü, 20 soruluk 'ödüllü' seviye tespit sınavında başarılı oldu. Bu sonuç üzerine matematik dersine, lise müfredatıyla başlandı.
Üniversitede öğretim yılının başında matematik dersinin müfredatı belirlenirken, öğrencilerin seviyesinin de araştırıldığını söyleyen rektör Prof. Tahsin Kesici bu amaçla temel matematik dersini alacak 206 öğrencinin bir sınava davet edildiğini anlattı. Öğrencileri teşvik için ödül de vaat edilen sınavda, büyük bölümü lise son sınıf müfredatından olan 20 soru soruldu. Testteki soruların hepsini tamamlayan çıkmadı. Sadece bir kişi, 19 soruyu doğru yanıtladı. İki kişi ise 17 soru yaptı. ETÜ yönetimi, sadece bu üç kişiyi başarılı bulup vaat ettiği ödülü verdi. Üç kişinin ortak özelliği, doğrudan liseden değil, bir süre okudukları başka üniversitelerden geliyor olmalarıydı.
Prof. Kesici, bu vahim sonucun ardından matematik dersine lise müfredatında olan konuları okutarak başlattıklarını söyledi. Öğrencilerin lise son sınıfı tamamen kaybettiğine dikkat çeken Kesici, testte en az yapılan soruların lise son sınıfın ikinci döneminde işlenen konular olduğunu belirtti. Söz konusu öğrencilerin yüksek puanlarla ETÜ'ye girdiğini anımsatan rektör Kesici, öğrencilerin sadece dershanede, ÖSS için işledikleri soruları eksiksiz yaptığını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/8477768477760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.