Üniversitenin kız yurdunda eylem

Üniversitenin kız yurdunda eylem
Üniversitenin kız yurdunda eylem
İzmir Ege Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalan kız öğrenciler, ücretlerin artması ve son giriş saatinin 21:00'e çekilmesi nedeniyle protesto yürüyüşü düzenledi.

İZMİR - Kampüs içinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, bu yıl itibariyle sadece kız öğrencilerine tahsis edilmesinin ardından yapılan farklı eylemlerle gündeme geldi.

Akşam saatlerinde bir araya gelen kız öğrenciler, bu eylemlere bir yenisini ekledi. Yurdun 111 TL olan aylık ücretin 170 TL'ye, giriş saatlerinin de 23.00'ten 21.00'e alınacağını öğrendiklerini belirten öğrenciler, duruma tepki göstermek için, dün saat 20.00 sıralarında, kurumun bahçesinde toplandı.

Erkeklerin başka bir yurda taşınması sebebiyle eyleme sadece kız öğrenciler katıldı. Ellerinde büyük bir 'KYK düzenlemeleri iptal edilsin' yazılı pankartı taşıyan yüzlerce kız öğrenci, "Yeriz içeriz sana ne", "müşteri değil öğrenciyiz" ve "haremlik selamlık istemeyiz" sloganları attı. Yurdun bahçesinde sloganlar eşliğinde tur atan öğrenciler ardından kurumun giriş kapısına geldi. Burada oturma eylemi de yapan öğrenciler, yemek fişleriyle eskinin aksine tek bir içecek alabileceklerini, kısıtlamaların kendilerini olumsuz yönde etkilediğini ifade ettiler.

"ÖĞRENCİYİZ MÜŞTERİ DEĞİL"
Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Gülnaz Tesci, "Yurt paraları 111 lira iken, 177 liraya çekmek istiyorlar. Bİz öğrenciyiz verdikleri burs belli. Biz bu burs altında bu parayı ödeyemeyiz. Yemeklerimizde ve içeri giriş saatlerinde sorun çıkartılar. Biz öğrenciyiz. Özgürüz, özgürlük haklarımızı arıyoruz" dedi. Bir diğer öğrenci Nazife Aydın, "Kantinde bayatlamış ürünleri bize veriyorlar. Duyduğuma göre yurt fiyatları da artacakmış. Hepimiz öğrenciyiz, müşteri değil" dedi.

ERKEKLER DEMİR KAPI DIŞINDA DESTEK VERDİ
Kız öğrencilerin yapacağı eylemden haberdan olan erkek öğrenciler de eskiden kaldıkları yurdun önüne geldi. Kurumum giriş kapısı dışında duran erkek öğrenciler burada davullar ve sloganlarla kız arkadaşlarına destek verdi. Kız öğrenciler verilen destek karşısında arkadaşlarını alkışladı. Yaklaşık 1 saat süren halayların çekildiği eylemin ardından öğrenciler yurtlarına geri döndü.

ERKEKLERDEN, GECE YARISI DESTEK EYLEMİ
Saat 23.30 sıralarında, Balçova KYK'da kalan erkek öğrenciler de eylem düzeledi. Solganlar atan grup yurt bahçesinden dışarı çıkarak İnciraltı yolunu her iki yöne araç trafiğine kapadı. Yolda oturma yapan erkek öğrencilerin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı eleştirdikleri görüldü. Yolu kapattıkları için bazı sürülerle de tartışan toplluk, yaklaşık bir saat sonra yurtlarına geri döndü.