Üniversitenin kız yurdunda eylem

Üniversitenin kız yurdunda eylem
Üniversitenin kız yurdunda eylem
İzmir Ege Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalan kız öğrenciler, ücretlerin artması ve son giriş saatinin 21:00'e çekilmesi nedeniyle protesto yürüyüşü düzenledi.

İZMİR - Kampüs içinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, bu yıl itibariyle sadece kız öğrencilerine tahsis edilmesinin ardından yapılan farklı eylemlerle gündeme geldi.

Akşam saatlerinde bir araya gelen kız öğrenciler, bu eylemlere bir yenisini ekledi. Yurdun 111 TL olan aylık ücretin 170 TL'ye, giriş saatlerinin de 23.00'ten 21.00'e alınacağını öğrendiklerini belirten öğrenciler, duruma tepki göstermek için, dün saat 20.00 sıralarında, kurumun bahçesinde toplandı.

Erkeklerin başka bir yurda taşınması sebebiyle eyleme sadece kız öğrenciler katıldı. Ellerinde büyük bir 'KYK düzenlemeleri iptal edilsin' yazılı pankartı taşıyan yüzlerce kız öğrenci, "Yeriz içeriz sana ne", "müşteri değil öğrenciyiz" ve "haremlik selamlık istemeyiz" sloganları attı. Yurdun bahçesinde sloganlar eşliğinde tur atan öğrenciler ardından kurumun giriş kapısına geldi. Burada oturma eylemi de yapan öğrenciler, yemek fişleriyle eskinin aksine tek bir içecek alabileceklerini, kısıtlamaların kendilerini olumsuz yönde etkilediğini ifade ettiler.

"ÖĞRENCİYİZ MÜŞTERİ DEĞİL"
Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Gülnaz Tesci, "Yurt paraları 111 lira iken, 177 liraya çekmek istiyorlar. Bİz öğrenciyiz verdikleri burs belli. Biz bu burs altında bu parayı ödeyemeyiz. Yemeklerimizde ve içeri giriş saatlerinde sorun çıkartılar. Biz öğrenciyiz. Özgürüz, özgürlük haklarımızı arıyoruz" dedi. Bir diğer öğrenci Nazife Aydın, "Kantinde bayatlamış ürünleri bize veriyorlar. Duyduğuma göre yurt fiyatları da artacakmış. Hepimiz öğrenciyiz, müşteri değil" dedi.

ERKEKLER DEMİR KAPI DIŞINDA DESTEK VERDİ
Kız öğrencilerin yapacağı eylemden haberdan olan erkek öğrenciler de eskiden kaldıkları yurdun önüne geldi. Kurumum giriş kapısı dışında duran erkek öğrenciler burada davullar ve sloganlarla kız arkadaşlarına destek verdi. Kız öğrenciler verilen destek karşısında arkadaşlarını alkışladı. Yaklaşık 1 saat süren halayların çekildiği eylemin ardından öğrenciler yurtlarına geri döndü.

ERKEKLERDEN, GECE YARISI DESTEK EYLEMİ
Saat 23.30 sıralarında, Balçova KYK'da kalan erkek öğrenciler de eylem düzeledi. Solganlar atan grup yurt bahçesinden dışarı çıkarak İnciraltı yolunu her iki yöne araç trafiğine kapadı. Yolda oturma yapan erkek öğrencilerin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı eleştirdikleri görüldü. Yolu kapattıkları için bazı sürülerle de tartışan toplluk, yaklaşık bir saat sonra yurtlarına geri döndü.


  http://www.radikal.com.tr/115372311537234

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEMOKRASİ PAKETLERİ AÇIKLANIRKEN - pispor

  Ne hikmetse diğer taraftan da kişinin özgürlükleri bir bir ellerinden alınmakta kısa etek yasak okullarda merdiven yasak kız erkek aynı merdivenleri kullanmak yasak az çocuk doğurmak yasak sezaryen ile doğurmak yasak alkol almak satmak yasak böyle yasakların uzayıp gittiği bir hükümet bir taraftan da demokrasi paketlerini peşi sıra açmakta biri yetmeyince bir yenisini ya arkadaş yasakları koymazsan zaten paketlere ihtiyaç olmayacak bu ne perhiz ne turşu

  Kadınlara Özgürlük - Turkuvaz

  Daha bunlar başlangıç, baskı göreceksiniz (zaten var), başınızı örtmeniz için zorlanacaksınız, eski kahverengi gömleklilerin (Nazi) yaptığı gibi once büyük bir toplumsal baskı uygulanacak, göz dağı falan, yavaş yavaş üstünüze üstünüze gelinecek, yaşam alanınız gittikçe daralacak. Başörtülüler dışarıda istedikleri gibi gezbiliyorlardı (öyle de olması lazım aslında, demokrasi diyoruz ya) ama siz gezemiyeceksiniz, sevdiğinizin elinden tutamayacaksınız (biliyorsunuz maçolar, kendi eşlerini sürekli aldatanlar, kadın tüccarları, erkek müsveddeleri) bazı erkekler size olmadk "adlar, terimler" takacak, namusuzlar, namus düşkünüymüş gibi davranacak ve üstünüze üstünüze gelecekler. Daha sonra şu elinizdeki seksen yılda kazanılmış özgürlük birden bire yok olacak. Kadının cuma hutbesi okutamadığı, kadının diyanet işleri bakanlığında adının bile geçmediği, kadının namaz sırasında erkeğin arkasında durduğu bir anlayıştan söz ediyoruz. Burada kadına yer varmı ?

  Yaşam tarzına dokunulmuyormuş...! - bektasoglu1975

  AKP yobazlığın daniskasını yapıyor ve kimse bunu demesin diye de yobaz kelimesini yasaklıyor!

  Bir yanlışlık var !! - ALP ER

  Neden derseniz bizim ülkemizde enflasyon %10un altındayken devlet büyükleri niye 111 TL lik ücrete %50 den fazla zam yapsın ki. Dağılın gençler siz yanlış anlamışsınız. Hatta bu yalanı size faiz lobisi faizleri %50 üzerine çıkartmak için söyletiyor. Dağılın.