Üniversiteye kaynak müjdesi

TÜBİTAK'ın 'yükseköğretim' konferansında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı: "Araştırma fonları artırılmalı." Milli Eğitim Bakanı Çelik:
"Boynumuzun borcu."

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ekonomideki iyileştirmeyle birlikte yükseköğretimde özellikle araştırma fonlarını geliştirerek oraya kaynak aktarmanın, boyunlarının borcu olduğunu söyledi.
TÜSİAD'ın 'Yükseköğretim, Bilim ve Teknolojide Yeni Yönelimler' konulu seminerinde konuşan Çelik, şunları söyledi: "Ekonomideki iyileşmelerle birlikte yükseköğretim kurumlarımızın özellikle araştırma fonlarını geliştirerek oraya kaynak aktarma boynumuzun borcudur. Herkesten çok biz bunu düşünüyoruz. Bu yıl geçen yılın iki katından fazla üniversitelere kadro tahsis ediyoruz. 6 bin 600 kadroyu üniversitelere dağıtacağız."
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da, sanayi toplumlarının bilgi toplumuna çevrilme sürecinde, bilim ve teknolojinin kalkınmdaki rolü artarken, yarının dünyasında söz sahibi olmak iddiasındaki Türkiye için, iyi yetişmiş insan gücü ile bilim ve teknolojide yetkinleşmenin stratejik seçenek olduğunu vurguladı.
TÜSİAD Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Arzuhan Yalçındağ da, mevcut eğitim sisteminin tümüyle gözden geçirilmesi, yeterli maddi imkânların seferber edilmesi, eğitim ve sanayi arasındaki sinerjinin yakalanması
için azami gayret sarf edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Sabancı'dan Çelik ve Topbaş'a övgü
Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, Bakan Çelik'i, "Gittiğim toplantılarda sağlık konusu konuşulurken bakardım ki bakan konuşuyor, avukat. Milli Eğitim Bakanı konuşuyor, mühendis. Şimdi bugün burada bakan konuşuyor, olayın içinden geliyor. Birikimleri var, dinamizmi var" sözleriyle övdü. Sabancı, AKP'nin İstanbul adayı Kadir Topbaş için de, "Başarıyı Beyoğlu'nda yapmış, İstanbul'da da yapacaktır. Burada da ekonomiye ucu bağlandığı için ekonomik olarak dinamik, kararlı ve vizyonu olacak bir insan aradılar. Tam buldukları insandır, başarılıdır" dedi.