Üniversiteyi kazanana bir şans daha

Son Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (ÖSS) yükseköğretim programlarına yerleştirilmeye hak kazanan, ancak tek dersten başarısız oldukları için yerleştirilemeyen öğrencilere bir sınav hakkı tanındı.

ANKARA - Son Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (ÖSS) yükseköğretim programlarına yerleştirilmeye hak kazanan, ancak tek dersten başarısız oldukları için yerleştirilemeyen öğrencilere bir sınav hakkı tanındı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı genelgede, yükseköğretim kurumlarına yerleştirildikleri halde ortaöğretim kurumlarından tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamayan öğrenciler için 7 Eylül Çarşamba günü sınav yapılacağı belirtildi. Genelgede, öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduğu, ancak az sayıda da olsa bazılarının üniversiteye yerleşmeye hak kazandıkları halde, tek dersten başarısız olmaları nedeniyle diploma alamadıkları anımsatıldı. Genelgede, aşağıdaki koşulları taşıyanlara yeni bir sınav hakkı tanınacağı kaydedildi:

 • 2005 ÖSS yerleştirme sonuçlarında bir yükseköğretim programına girenlere,
 • Açıköğretim Fakültesi'ne yerleşenlere,
 • Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yüksek-öğretim programlarını kazananlara,
 • Sınavsız geçiş hakkından yararlanarak bir yükseköğretim programına yerleştirilenlere.
  Yükseköğretim programına kayıtların 5-12 Eylül'de yapılacağı hatırlatılarak, sınav sonucu mezun olan öğrencilerin diplomalarının geciktirilmeden düzenlenmesi istendi.


  • http://www.radikal.com.tr/7565147565140

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.